Instytucja Filmowa Silesia Film w Katowicach przygotowała na czas społecznej kwarantanny w związku z zagrożeniem koronawirusem filmowy projekt – za pośrednictwem mediów społecznościowych nauczy dzieci podstaw animacji.

"Przygotowaliśmy dla najmłodszych widzów i ich rodziców niezwykłą filmową niespodziankę, dzięki której czas w domu możemy spędzić w twórczy i radosny sposób, a przy tym dowiedzieć się co nieco o historii filmu. Naszym przewodnikiem po świecie animacji będzie lisek, który udowodni, że siedzenie w domu nie musi być nudne" – powiedziała w czwartek Paulina Kwas z Silesia Film.

W czwartek, 19 marca na Facebooku Kino Kosmos dla Dzieci oraz w mediach społecznościowych Silesia Film i prowadzonych przez nią kin studyjnych rusza cykl "Filmowe podróże z liskiem". Trzy razy w tygodniu będą pojawiać się tam krótkie filmiki, w których specjalistki edukacji filmowej Silesia Film wprowadzą dzieci w tajniki tworzenia animacji w domowym zaciszu.

Poprzez ćwiczenia i zabawy dzieci dowiedzą się, jak ożywić kartkę papieru, co potrzeba, żeby samodzielnie zrobić film animowany oraz poznają różne metody tworzenia efektów specjalnych. Każdy filmik to nowe wyzwanie dla młodych kinomaniaków: od prehistorycznych wynalazków i samodzielnie przygotowanego teatru cieni przez animację poklatkową, którą dzieciaki mogą wykonać z pomocą rodziców aż po wspólne zaaranżowaną we własnym pokoju premierę filmową. Wszystkie ćwiczenia i eksperymenty filmowe będzie można wykonać z wykorzystaniem tego, co aktualnie mamy w domu: kartki papieru, nożyczek, kolorowych flamastrów, plasteliny, a nawet prześcieradła i innych przedmiotów domowego użytku.

Żeby jeszcze lepiej wczuć się w filmowy klimat, każdemu ćwiczeniu będzie towarzyszyło polecenie pasującego do tematu filmu dostępnego w domenie publicznej do obejrzenia za pośrednictwem Internetu. Całość cyklu oparta jest na publikacji Silesia Film "Animowanki", która po zakończeniu wydarzenia będzie do pobrania na stronie www.silesiafilm.com.