Telewizja Polska we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego i Ministerstwem Edukacji Narodowej uruchamiają pierwszy wirtualny kanał edukacyjny - poinformowało w środę TVP. Nowe pasmo powstało z myślą o uczniach, pozostających w domach.

"Już w czwartek 19 marca o godz. 9 na stronie vod.tvp.pl wszyscy uczniowie znajdą wartościowe materiały uzupełniające edukację programową. 4-godzinny, bezpłatny program będzie dostępny na stronie tvp.vod.pl w godzinach 9-13 w sekcji na żywo" - napisano w informacji prasowej.

TVP podało, że "uczniowie szkół podstawowych i liceów oraz wszyscy zainteresowani będą mogli codziennie wziąć udział w fascynującej podróży po wybranych instytucjach nauki". Na początek Telewizja Polska zaprasza do wirtualnego zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego. Wkrótce widzowie przeniosą się za pośrednictwem TVP także do Centrum Nauki Kopernik.

"W tej wyjątkowej chwili myślimy przede wszystkim o rodzinach, szczególnie dzieciach" – powiedział członek Zarządu Telewizji Polskiej Mateusz Matyszkowicz. "Jesteśmy z naszymi widzami w każdej sytuacji i w pełnym wymiarze, dlatego za pośrednictwem pasma online oferujemy młodym widzom treści, które wzbogacają ich wiedzę i edukację w nowych, wymagających warunkach" – podkreślił.

Zdaniem dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Jana Ołdakowskiego "nowy wirtualny kanał stanowi potrzebne narzędzie edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych".

"Wiemy, że najbliższy czas będzie wymagający dla wszystkich, dlatego chcemy spożytkować go w sposób wartościowy" – wyjaśnił Ołdakowski. "Nasza oferta może być uzupełnieniem edukacji szkolnej, a także dostarcza dodatkowe możliwości, by pogłębić wiedzę i rozwinąć zainteresowania" - wskazał dyrektor muzeum.

Jak podało TVP, w ramach nowego pasma edukatorzy z Muzeum Powstania Warszawskiego "barwnie i wyczerpująco opowiedzą uczniom o wybranych zagadnieniach historii". "Wyjaśnią widzom m.in. co robiły dzieci w Powstaniu, jak działała Poczta Harcerska i na czym polegała rola sanitariuszek. Posłuchamy o pomocy lotniczej w czasie Powstania – o zrzutach, siłach lotniczych USA i Wielkiej Brytanii oraz przeanalizujemy mapy lotnicze" - podano w komunikacie.

Dodano, że "chętni będą mogli wejść online do repliki kanału, którym ewakuowali się powstańcy, dowiedzieć się, jakie było uzbrojenie żołnierzy". "Dzieci posłuchają opowieści o grze planszowej +Hodowla zwierzątek+, której jedyny zachowany w całości egzemplarz prezentowany jest w Muzeum Powstania Warszawskiego, a także dowiedzą się, jak to możliwe, że w Warszawie w owym czasie działał teatrzyk kukiełkowy" - podkreślono.