statystyki

Kim w ogóle są Polacy? I skąd się wzięli? O książkach Ulanowskiego i Rutherforda

autor: Piotr Kofta21.02.2020, 08:30; Aktualizacja: 21.02.2020, 13:47
Polska

Polskaźródło: ShutterStock

Prawdziwym Polakiem nie jest żaden z mieszkańców Polski. Ani nawet Polakiem nieprawdziwym. Wszyscy jesteśmy kundlami.

J a mam w nosie tych 60 profesorów, bo ja jestem za Polakami. To nie są dla mnie autorytety” – powiedział nie tak dawno Janusz Kowalski, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Komentował w ten błyskotliwie antyinteligencki sposób uchwałę trzech izb Sądu Najwyższego, ale jest to zasadniczo przykład pewnej techniki retorycznej, często stosowanej przez obecną władzę i jej media – technika ta polega na skonfrontowaniu zgniłych (i zapewne niepolskich) pseudoelit ze zwartymi szeregami „Polaków”, którzy owe pseudoelity potępiają.

Władza lubi wielkie kwantyfikatory, nic więc dziwnego, że tak chętnie wypowiada się w imieniu „Polaków”. Tu jednak nasuwa się pytanie, kim właściwie są owi jednomyślni „Polacy”. Kim w ogóle są Polacy? I skąd się wzięli?

Wszyscy są kundlami

To nie są kwestie, które na poważnie – w sensie: będąc zainteresowanym prawdziwą odpowiedzią – rozważałby jakikolwiek nacjonalizm, ale to nie znaczy, że nie można się im rzetelnie przyjrzeć. W książce „O powstawaniu Polaków” czyni to Tomasz Ulanowski, który przeprowadza, wykorzystując badania specjalistów od genetyki, archeologii, antropologii i lingwistyki, urocze reductio ad absurdum całego problemu, który tak rozgrzewa przemówienia naszych polityków. „Co jednak działo się z Polską przez ostatnie 390 mln lat? Powoli wędrowała na północ, żeby w końcu zająć miejsce między Niemcami a Rosją” – kpi Ulanowski, pisząc o epejroforezie, wędrówce płyt tektonicznych przez kolejne epoki geologiczne. Ale jego dzieło nie jest drwiną, to solidna, lekko napisana książka popularyzująca naukę – i pokazująca intelektualne walory interdyscyplinarności.

Rzecz jest skonstruowana metodą kolejnych przybliżeń chronologicznych – od charakterystyki trwających setki milionów lat procesów geologicznych przez opis badań archeologicznych pierwszych ludzkich szczątków znalezionych na ziemiach polskich, refleksję antropologiczną nad pierwotnymi przejawami kultury, analizy genetyczne gałęzi rodowych ludzkich mężczyzn i kobiet aż po kwestie związane z pochodzeniem (kulturowym i genetycznym) Słowian i języków słowiańskich, a także zagadkę – polityczną – uformowania się Polski Piastów. Ulanowski stosuje przy tym konsekwentnie cztery zasady organizacji tekstu. Po pierwsze, mowa jest zawsze o wydarzeniach w taki czy inny sposób dotyczących obecnych ziem polskich – jakkolwiek procesy, o których pisze autor, były i są uniwersalne, to jednak warto wiedzieć, co się działo na kawałku gleby i skał, na którym większość obywateli Polski spędzi swoje życie. Po drugie, każdy kolejny rozdział jest okazją do spotkania z naukowcem badającym dane zagadnienie. Po trzecie, można przystąpić do lektury tej książki właściwie z marszu, Ulanowski dba o to, by teoriom i praktykom naukowym, o których pisze (a są to choćby nowoczesna teoria dziedziczności, analiza genomu, antropologia fizyczna czy próby rekonstrukcji języka praindoeuropejskiego), towarzyszyło krótkie, lecz treściwe omówienie ich podstawowych założeń. Po czwarte wreszcie, dba o spójność i potoczystość narracji. Bo lubimy, kiedy opowiada się nam historie.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (18)

 • Małopolak(2020-02-21 09:32) Zgłoś naruszenie 6146

  Panie Kofta - kundlem to ty jesteś, mnie do swojej suczej rodziny nie mieszaj. Jako prawdziwy kundel, obraziłeś Polaków, bo najwyraźniej nim się nie czujesz i nie jesteś.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • Dumny Kundel Polak(2020-02-24 11:16) Zgłoś naruszenie 393

  Każda osoba, czuła na punkcie określenia "kundel", może oddać troszkę własnej śliny do badania genetycznego i udowodnić całemu światu swoją czystość rasową - pochodzenie w prostej linii od samego Piasta Kołodzieja. Tylko obawiam się, że jednak będzie sporo zaskoczeń.

  Odpowiedz
 • th(2020-02-24 13:28) Zgłoś naruszenie 3011

  Na naszych nizinach toczyły się tysiące wojen, ich uczestnicy jako należny wojownikowi bonus gwałcili wszystko co popadnie. Trzeba być wyjątkowym tępakiem aby bredzić o jakichś "prawdziwych Polakach"

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Marks...(2020-02-23 16:54) Zgłoś naruszenie 217

  Polacy wzięli się z porodówki i teraz biorą się tylko za łby... tzw. klasa polityczna, obecnie bardziej KASTA świadczy o całkowitej przypadkowości...a z czego ten przypadek, to już "wielka tajemnica wiary"... Chadzają od jednej telewizji do drugiej a to TVN -kasta szpagatowej inteligencji w buciorach Olejnik( zresztą włażą w życie gdzie i komu chcą ) natomiast Niemcom i Merkel tylko poniżej pasa , POLSAT czyli jakość sklepów PEPKO z szefem od kręcenia lodów na majątku państwa polskiego i tak od 1989 roku... dlatego jedną spikerkę na ostro stać na chmarę kotów żyjących w luksusie, dodam ta pani ciągle kwili nad losem pokrzywdzonych a to przez publiczną telewizję, a przez księży a to przez koszty 13- emerytury dla nędzników wegetujących na polskiej emeryturze tudzież górników - dodam również, ta pani myśli, że prąd w gniazdku ma z gazów zwierzęcych .... Ot życie po piciu !!! wielka teoria...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Dago Pan(2020-02-21 11:28) Zgłoś naruszenie 185

  Wszyscy jesteśmy potomkami karłów i olbrzymów

  Odpowiedz
 • Kromka(2020-02-25 01:49) Zgłoś naruszenie 1819

  Sam jestes kundel Kofta.

  Odpowiedz
 • Kaitek 54(2020-02-26 22:03) Zgłoś naruszenie 1614

  Szlacheckie wyobrażenia o swojej wielkosci i nieomylności wychodza kiedy porównujemy wlasne osiagniecia z osiągnięciami Niemcow Rosjan Czechów to jesteśmy naprawdę kundlami (i to przez nich za glaskanymi)

  Odpowiedz
 • zniesmaczony(2020-03-03 13:11) Zgłoś naruszenie 121

  Barany, nikt nigdy nie mówił o "prawdziwych Polakach" w sensie genetycznym, tylko w sensie ideowym. To oznaczało i oznacza przywiązanie i miłość do ojczyzny i wolę obrony jej niepodległości i wolności. Jeżeli ktoś np jest przeciwny istnieniu państwa polskiego i się z nim nie identyfikuje to prawdziwym Polakiem nie jest choćby miał 200% genów Mieszka I. PS. Sam jesteś "kundel" autorze.

  Odpowiedz
 • podsędek(2020-02-29 11:09) Zgłoś naruszenie 918

  Autor prawdę napisał, Polacy dziś to w 70% potomkowie przedwojennych fornali. To nie naród, to czerń, zbiorowisko egoistycznych jednostek.

  Odpowiedz
 • Realista(2020-03-01 09:51) Zgłoś naruszenie 614

  Prawda jest taka że każdy kto się przemiescił na tym obszarze zostawił swoje geny.A było tego baaardzo dużo i taka mieszanka jest skudlona.I wcale mi to nie przeszkadza jesteśmy i Niemcami wszystkimi odłamami tzw Ruskich Czechami Węgrami Austriakami Wikingami Tatarami tzw Osmanami wszystko tu się mieszało .Problem w tym że dziś z tych setek mieszanek wyszedł stwór który mówiąc najprościej nigdy żadnej rasy mieć nie będzie zawsze zostanie kundelek który głośnym szczekaniem chce przykryć swoją kundlowatą małość.

  Odpowiedz
 • Maria Teresa(2020-03-03 19:00) Zgłoś naruszenie 61

  Wg logiki autora to najbardziej skundlone są europejskie rody królewskie, a rasowi są uposledzeni Szwedzi, którzy rozmnażali sie tylko w obrębie tej samej wioski i wszyscy ze wszystkimi byli spokrewnieni. Podzielam racje Zniesmaczonego: prawdziwy Polak jest lojalny wobec swojej Ojczyzny i dba o interes wspólny, a wszyscy mamy w sobie zmieszane geny, im bardziej odległe tym zdrowszy naród.

  Odpowiedz
 • kk(2020-03-01 14:23) Zgłoś naruszenie 17

  Na naszych nizinach toczyły się tysiące wojen, ich uczestnicy jako należny wojownikowi bonus gwałcili wszystko co popadnie. Trzeba być wyjątkowym tępakiem aby bredzić o jakichś "prawdziwych Polakach" Ktoś tak skomentował i miał rację

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie