statystyki

Prof. Kidyba: Solidarność Polaków z Polakami ginie gdzieś w odmętach historii

autor: Prof. Dr Hab. Andrzej Kidyba18.02.2020, 06:51; Aktualizacja: 18.02.2020, 09:57
Cmentarz ofiar niemieckiego obozu pracy przymusowej Treblinka I

Cmentarz ofiar niemieckiego obozu pracy przymusowej Treblinka Iźródło: PAP
autor zdjęcia: Mateusz Marek

Wydaje się, że wojna to tylko chaos, a tu także pojawia się prawo.

C odzienne naparzanie się, ataki, walka, są tak głośne, że aż bolą. Do tej wewnętrznej kakofonii dołączył się świat zewnętrzny ustami prezydenta Putina, modyfikującego, używając eufemizmów, historię nie tylko Polski, ale i świata.

Szokujące są też informacje o tym, że w jednym z badań młodzi Brytyjczycy uważali, że Hitler był trenerem niemieckiej drużyny piłkarskiej. Takie krzywienie historii jest niebezpieczne i rozmywa obraz tych, którzy naprawdę współpracowali z Hitlerem. Ale według innych badań 33 proc. Włochów, Francuzów czy Niemców zaprzeczyło temu, że to Niemcy i Związek Radziecki we wrześniu 1939 r. zaatakowały Polskę, a według 15 proc. Włochów i Niemców Polska nie była ofiarą II wojny światowej.

T o prawda, że polska polityka zagraniczna, ale też wewnętrzna II Rzeczypospolitej nie zawsze była powodem do chwały. Błędy, chaos i efekt w postaci osamotnionego Września.

Przez całe lata historia „tuptała, dreptała małymi kroczkami”, jak to ujął we wspaniałym wystąpieniu M. Turski z okazji 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. W takim dreptaniu, o którym chciałbym przypomnieć, po drodze był Zamość. Nie, nie ma okrągłej rocznicy, nic nie świętujemy, ale może warto przypomnieć o historii, która zdarzyła się w Polsce, o której mało wiadomo. Jeszcze jeśli powiemy „Dzieci Zamojszczyzny”, niektórym się coś otwiera, coś plecie. Ale wiedza, że akcji wysiedlenia towarzyszyła jedna z moim zdaniem pięknych kart historii polskiego narodu, jest chyba niewielka. I może zamiast ubierać się w pawie pióra, gdakać na wszystkie strony, warto mówić o solidarności, poświęceniu, odwadze w wymiarze bardzo konkretnym. Ale o tym za chwilę.


Pozostało jeszcze 90% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie