statystyki

Zima średniowiecza. Ochłodzenie skazało na śmierć głodową 8 mln ludzi

autor: Andrzej Krajewski28.12.2019, 19:00
Stulecie głodu, epidemii i rzezi – jakim okazał się XIV w. – zaważyło na mrocznym wizerunku średniowiecza. W pamięci następnych pokoleń zupełnie zatarły się wspomnienia z czasów bezpieczeństwa i rozkwitu – wystarczyła różnica jednego stopnia Celsjusza

Stulecie głodu, epidemii i rzezi – jakim okazał się XIV w. – zaważyło na mrocznym wizerunku średniowiecza. W pamięci następnych pokoleń zupełnie zatarły się wspomnienia z czasów bezpieczeństwa i rozkwitu – wystarczyła różnica jednego stopnia Celsjuszaźródło: ShutterStock

Jeśli zmiana pogody następuje szybko, a jej efekty trwają długo, wówczas staje się dla ludzi śmiertelnym zagrożeniem.

P o uciszeniu się wojen zewnętrznych i zamieszek domowych w Polsce sroższy nad wszystkie wojny głód nawiedził ją nową klęską” – pisał w „Rocznikach, czyli kronikach sławnego Królestwa Polskiego” Jan Długosz o strasznym roku 1315. „Gdy bowiem przy długim nadzwyczaj trwaniu śniegów nadeszła chwila wiosny, zasiewy polne zakryte zimową odzieżą przed działaniem słońca wymokły i zniszczały” – dodawał.

Po ponad trzech wiekach pięknej pogody mieszkańców ziem polskich dotknął kataklizm, który przyniosła sroga zima i krótkie, bardzo deszczowe lato. Przez następne trzy lata nadal było zimno i ciągle padało. Liczba zmarłych z powodu braku żywności szła w dziesiątki, a być może setki tysięcy. „Głód do takiej ludzi przywiódł ostateczności, że (strach powiedzieć!) rodzice dzieci, a dzieci rodziców z głodu zabijały i jadły. Niektórzy ciała wisielców z szubienicy odrywali i zjadali. Inni przy wymorzonych i słabych żołądkach dorwawszy się zbyt chciwie jadła padali i umierali” – pisał ze zgrozą kronikarz.

Dopiero ciepła wiosna 1320 r. przyniosła nadzieję na koniec apokalipsy, która dotknęła wówczas Europę. Przypadki kanibalizmu kronikarze odnotowywali we wszystkich krajach leżących na północ od Włoch. Po stuleciach cudownej pogody, gdy na Starym Kontynencie pora letnia trwała wiele miesięcy i obfitowała w słoneczne dni, a zimy nikogo nie przerażały, nagłe ochłodzenie skazało na głodową śmierć w ciągu czterech lat ok. 10 proc. mieszkańców Europy – ok. 7–8 mln ludzi.

I był to dopiero początek nieszczęść.


Pozostało jeszcze 89% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Reklama

Komentarze (1)

  • prekk29(2020-01-11 14:45) Zgłoś naruszenie 00

    Ale odkrycie .Nie znali się na melioracji.natomiast bardzo dobrze na wycieczkach zbrojnych do Jeruzalem.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie