6x7 Leica Gallery (Mysia 3, Warszawa) zaprasza na wystawę grupy artystycznej Łódź Kaliska „Heroizm niewieści w sztuce niezwykłej artystki, znanej dotychczas jako Jan Kochanowski”. Wernisaż odbędzie się w piątek, 22.11.2019, o godz. 19:00.

Wystawa to jedno z wydarzeń wpisanych w obchody 40-lecia działalności Grupy (do końca roku odbędą się jeszcze prezentacje w Museum Jerke w Recklinghausen oraz w Carrousel du Louvre w Paryżu).

Wystawa potrwa blisko dwa miesiące (od 23.11.2019 do 19.01.2020) i będzie obfitować w wydarzenia towarzyszące. Na najważniejsze z nich - Oswajanie Cenzury z Łodzią Kaliską -zapraszamy w piątek i sobotę, 10-11 stycznia 2020. Na 3. piętrze Domu Towarowego Mysia 3 (mieszczącego się w budynku dawnej Cenzury) odbędą się między innymi: spotkania z członkami grupy i zaproszonymi przez nich gośćmi, prezentacje prac z innych cykli, seanse filmowe oraz wykłady z historii sztuki współczesnej.

Bieżące informacje na Facebooku >>

Reklama

SŁOWO OD ARTYSTÓW

Podejrzenia, iż Jan Kochanowski (1530-1584) był płci żeńskiej, krążyły w środowisku naukowym od dawna. Oparte były na badaniach antropologicznych i genetycznych czaszki z grobu poety, która okazała się, bez wątpienia, czaszką kobiety. (...)

Reklama

W 2002 roku pracownicy Muzeum Łodzi Kaliskiej weszli w posiadanie bezcennej kolekcji fotografii solankowych (technika rejestracji para-fotograficznej, stworzona 300 lat przed heliografią i dagerotypią), zrealizowanych przez Jana Kochanowskiego lub osobę blisko z nim związaną. (...)

Miniatury te są rodzajem zapisu autorskiego – to cykl autoportretów wykonywanych w szczególnych momentach życia. Biorąc pod uwagę stopień ówczesnej tolerancji i zakres wiedzy na temat problemu płciowości – były to rejestracje bardzo odważne, z całą pewnością nie przeznaczone do prezentacji współczesnym Kochanowskiej. Należy przypuszczać, iż były przesłaniem „dla potomności”, które miało zyskać społeczne życie w odległej przyszłości, gdy będzie mogło spotkać się ze zrozumieniem i właściwą interpretacją.

Trudno powiedzieć czy czas ten już nadszedł. Co prawda tu – w XXI-wiecznej Polsce – stopień tolerancji niewiele różni się od tego w XVI wieku, istnieje więc ryzyko, że przesłanie poetki nie zostanie w pełni zrozumiane i zaakceptowane. Nawet dziś. I tu.

Jednak poczucie misji i wewnętrzna uczciwość, oraz zasada postępowania w zgodzie z własnym sumieniem (powszechna w środowisku pracowników Muzeum ŁK) nakazują udostępnić bezcenne znalezisko społeczeństwu. Zapisy solankowe Kochanowskiej ukazują futurystyczną intuicję artystki, przy której bledną osiągnięcia Duchampa czy Leonarda (zresztą jej współczesnego). Nie mieści się w głowie, by w 1550 roku toczyć dyskusję gender w obszarze sztuki! I to z takim dystansem do otoczenia!

Ze zbioru kilkuset fotografii Kochanowskiej, odnalezionych w 2002 roku, udostępniamy dwanaście najbardziej reprezentatywnych, odnoszących się do szczególnych momentów życia poetki. (...) /z Archiwum Muzeum Łodzi Kaliskiej/

Wystawa: Łódź Kaliska, Heroizm niewieści w sztuce niezwykłej artystki, znanej dotychczas jako Jan Kochanowski
Termin: 23.11.2019 - 19.01.2020 (wernisaż: 22.11.2019 o godzinie 19:00)
Miejsce: 6x7 Leica Gallery, Mysia 3, Warszawa