Festiwal Camerimage pozwala docenić, uhonorować i podnieść prestiż operatorów filmowych wśród innych twórców X muzy. Film zaprezentowany będzie w sekcji Współczesne Kino Światowe.
Historia zapisana w obrazach
„Znajdę Cię” to hollywoodzki film o Polsce lat trzydziestych i czterdziestych w reżyserii ikony amerykańskiej kinematografii Marthy Coolidge. Fascynująca i porywająca opowieść o wielkiej romantycznej miłości, przyjaźni na całe życie i niesamowitej mocy drzemiącej w muzyce. Wszystko w scenerii przedwojennej, wielokulturowej Łodzi w kontekście Europy ogarniętej pożogą wojny. Dzięki zdjęciom przypominającym wielkie klasyki filmu przenosimy się wprost do łódzkiej szkoły muzycznej, w której rozpoczyna się historia miłosna Roberta Pułaskiego i Rachel Rubin. Są lata 30. ubiegłego wieku, czas pokoju i dobrobytu. Nakreślona wyjątkowymi kadrami Łódź to miasto tętniące życiem i przeżywające wielki rozkwit. Czas w nim płynie pozornie beztrosko w kręgach arystokratyczno-burżuazyjnych, do których należą bohaterowie. Obydwoje żyją muzyką i od dziecka marzą o tym, że wystąpią kiedyś razem na scenie prestiżowego Carnegie Hall w Nowym Jorku. Nagle wybucha wojna…
Wizualna strona filmu to obok zapadającej w pamięć, czasem zachwycającej, czasem poruszającej pracy kamer teamu kierowanego przez Alexandra Gruszynskiego jak też bogata scenografia Marka Dobrowolskiego i wspaniałe kostiumy Elżbiety Radke. Całość połączona została niezwykłą muzyką Jana A. P. Kaczmarka oraz fragmentami najpiękniejszej muzyki klasycznej wybranej i wyprodukowanej przez Chrisa Rafaela Wnuka.
Międzynarodowy zespół
Film posiada znakomitą międzynarodową obsadę. Głównych bohaterów zagrali przystojny i obdarzony pięknym głosem Leo Suter - wschodząca gwiazda z Wielkiej Brytanii oraz młoda i utalentowana Adelaide Clemens – Australijka mająca już za sobą kilka wyjątkowych ról w filmach takich jak: „Generacja Hmm” gdzie zgrała główną rolę kobiecą obok Keanu Reevesa oraz „Wielki Gatsby”. W role Roberta i Rachel jako dzieci wcielili się Ursula Parker z Nowego Jorku – najmłodsza stypendystka Julliard School of Music w klasie skrzypiec oraz Sebastian Croft z Londynu, znany między innymi z „Gry o tron”, w której zagrał młodego Neda Starka i właśnie został nominowany do dziecięcej nagrody BAFTA za rolę w filmie „Horrible Histories”.
W kluczowych rolach drugoplanowych wystąpili: Stellan Skarsgård - ulubiony aktor Larsa von Triera, znany szerszej publiczności między innymi z „Piratów z Karaibów“, „Mamma Mia“ i najnowszego mini serialu „Czarnobyl”; Connie Nielsen, odtwórczyni głównej roli w „Gladiatorze” i Królowa Hippolita w „Wonder Woman” oraz Stephen Dorff, bohater takich filmów jak „Wieczny łowca” czy „Między miejscami”.
W filmie występuje także plejada polskich aktorów: Małgorzata Kożuchowska, Weronika Rosati, Maciej Zakościelny, Jacek Braciak, Karolina Porcari, Marcin Czarnik, Lech Mackiewicz, Mirosław Zbrojewicz, Ewa Błaszczyk, Monika Dryl, Katarzyna Michalska, Janusz German, Kamil Kula, i Redbad Klynstra jak też ponad 4000 statystów.
W amerykańską produkcję filmową zaangażowane są również inne polskie nazwiska: Marek Dobrowolski - Amerykanin z polskimi korzeniami odpowiedzialny za całość scenografii, wspierali go tak wybitni polscy scenografowie jak Magdalena Dipont oraz Robert Czesak. Na czele działu operatorskiego, jak już wspominaliśmy, stoi amerykański artysta polskiego pochodzenia – Alexander Gruszynski. Głównymi producentami są Zbigniew John Raczyński, polsko – kanadyjski biznesmen i producent filmowy, zainspirowany życiem swojej rodziny w przedwojennej Łodzi, gdzie „polskość” oznaczała symbiozę czterech kultur oraz Bozenna Intrator, polsko - amerykańska scenarzystka, autorka tekstów piosenek, pisarka i tłumaczka. Zbigniew Raczynski w tym samym czasie był jednym z współproducentów nowego filmu Romana Polańskiego „Oficer i szpieg”.
***
Scenariusz: David S. Ward i Bożenna Intrator
Producenci: Zbigniew John & Łukasz Raczyńscy, Bożenna (Bo) Intrator, Fred Roos
Zdjęcia: Alexander Gruszynski
Scenografia: Marek Dobrowolski
Kostiumy: Elżbieta Radke
Montaż: Eric Sears, Richard Chew, Paul Seydor
Muzyka: Jan A. P. Kaczmarek
Dźwięk: Michael Minkler
***
Oscarowi twórcy, którzy wzięli udział w realizacji filmu:
- Martha Coolidge wyreżyserowała filmy, które zdobyły nominacje do Oscara - Laura Dern otrzymała swoją pierwszą nominację do Oscara za rolę w Historia Rose, podobnie Diane Ladd.
- David S. Ward – amerykański reżyser i scenarzysta. Jego scenariusz do Żądła zdobył Oscara za najlepszy oryginalny scenariusz, a scenariusz Bezsenność w Seatle miał nominację do Oscara.
- Fred Roos – amerykański producent filmowy i legenda castingu. Zdobył Oscara za wyprodukowanie Ojca Chrzestnego II; nominowany był do Oscara za Czas Apokalipsy. Filmy, których był producentem lub reżyserem castingu, miały ponad 100 nominacji do Oscara.
- Jan A. P. Kaczmarek – polski kompozytor, autor muzyki do ponad 60 filmów. Laureat Oscara za muzykę do filmu Marzyciel.
- Michael Minkler – amerykański inżynier dźwięku. Otrzymał 3 Oscary za dźwięk do filmów Dreamgirls, Chicago, Helikopter w ogniu.
- Richard Chew – amerykański montażysta, producent, operator filmowy, najbardziej znany z montażu nagrodzonych Oscarem Gwiezdnych wojen; nominowany do Oscara za Lot nad kukułczym gniazdem.
Obsada
w rolach głównych:
- ADELAIDE CLEMENS jako Rachel Rubin
- LEO SUTER jako Robert Pulaski
- URSULA PARKER jako młoda Rachel
- SEBASTIAN CROFT jako młody Robert
W kluczowych rolach drugoplanowych:
- STEVEN DORFF jako Generał Huber oraz
- CONNIE NIELSEN jako Lena Moser - Drabowska i
- STELLAN SKARSGÅRD jako Benno Moser
- MALGORZATA KOZUCHOWSKA jako Joanna Pulaska, matka Roberta
- LECH MACKIEWICZ jako Jan Pulaski, ojciec Roberta
- ADAM LEVY jako Alexander Rubin, ojciec Rachel
- KAROLINA PORCARI jako Miriam Rubin, matka Rachel
- TOBY SEBASTIAN jako Vlad Dagmarov, przyjaciel Roberta
- SAM GILLET jako Wolf Mann, przyjaciel Roberta
- SOPHIA DECARO jako Sara Rubin, siostra Rachel
- JACOB IFAN jako David Rosenwald
- MACIEJ ZAKOSCIELNY jako Lukas
- WERONIKA ROSATI jako Pani Huber, żona generała Hubera
- JACEK BRACIAK jako Josef Kramer
- MARCIN CZARNIK jako Czernecki