statystyki

Bałkańska burza wokół literackiej Nagrody Nobla

autor: Natalia Żaba15.10.2019, 07:33
Peter Handke

Peter Handkeźródło: PAP
autor zdjęcia: JULIEN DE ROSA

Uhonorowany pisarz Peter Handke popierał Slobodana Miloševicia i negował ludobójstwo w Srebrenicy.

Podczas gdy w Polsce trwa euforia po przyznaniu literackiej Nagrody Nobla za 2018 r. Oldze Tokarczuk, na Bałkanach wrze z powodu tegorocznego wyróżnienia dla austriackiego pisarza Petera Handkego. „Za pracę, która z językową pomysłowością badała peryferie i specyfikę ludzkiego doświadczenia” – brzmiało uzasadnienie wyboru laureata. Na Bałkanach sieci społecznościowe zaczęły tonąć w oburzonych komentarzach znanych osobistości, szczególnie z Bośni i Hercegowiny oraz Kosowa, czyli państw, które zostały najmocniej doświadczone w czasie wojen z lat 90.

– Ten człowiek neguje ludobójstwo w Srebrenicy. Tą decyzją my, Matki Srebrenicy, które straciłyśmy synów, mężów i braci, zostałyśmy po raz kolejny głęboko zranione – komentowała Munira Subašić, przewodnicząca Matek Srebrenicy. Bośniacki polityk Reuf Bajrović napisał na Twitterze, że „Handke jest szczególnym pisarzem, a jego wsparcie dla Slobodana Miloševića i genocydu jest znaczącą częścią jego «dzieła»”.

Z kolei reżyser teatralny Haris Pašović, który w trakcie oblężenia Sarajewa organizował głośne antywojenne przedstawienia teatralne z Susan Sontag i Peterem Brookiem, napisał na Facebooku, że szwedzka Akademia wykazała się antymuzułmańskimi resentymentami. „Akademia sama siebie zdyskwalifikowała najpierw przez korupcję i szowinizm, a teraz przez rasizm” – skomentował, nawiązując do zeszłorocznego skandalu na tle seksualnym, przez który Akademia nie zdecydowała się przyznać nagrody w dziedzinie literatury za 2018 r.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie