Reżyser, scenarzysta i producent Krzysztof Zanussi odebrał w sobotę wieczorem podczas gali zamknięcia 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Platynowe Lwy - nagrodę za całokształt twórczości.

Zanussi odebrał Platynowe Lwy podczas gali, która odbywa się na scenie gdyńskiego Teatru Muzycznego. Publiczność uhonorowała go owacją na stojąco.

Do najważniejszych filmów Zanussiego zaliczają się m.in. "Struktura kryształu" (1969 r.), "Iluminacja" (1972 r., uhonorowana główną nagrodą na festiwalu w Locarno), "Bilans kwartalny" (1974 r., nominowany do Złotego Niedźwiedzia w Berlinie), "Barwy ochronne" (1976 r.) z wielką rolą Zbigniewa Zapasiewicza, uważane za jeden z najważniejszych filmów kina moralnego niepokoju oraz "Spirala" (1978 r, doceniona Nagrodą Jury Ekumenicznego na festiwalu w Cannes).

Wcześniej wyłoniono laureatów w kategoriach technicznych. Nagrodę za charakteryzację otrzymała Jolanta Dańda ("Ikar. Legenda Mietka Kosza" Macieja Pieprzycy). Za kostiumy do tego filmu doceniono Agatę Culak.

Statuetka za dźwięk powędrowała do Jarosława Czernichowskiego, Marcina Jachyry Oliwiera Synkowskiego i Marcina Lenarczyka ("Interior" Marka Lechkiego), a za scenografię - do Grzegorza Piątkowskiego ("Obywatel Jones" Agnieszki Holland).

Za montaż w "Ukrytej grze" Łukasza Kośmickiego uhonorowano Krzysztofa Arszennika, Roberta Grykę i Wolfganga Weigla.