Do najbardziej oczekiwanych premier kinowych weekendu należą: komediodramat „(Nie)znajomi" w reżyserii Tadeusza Śliwy oraz „Mowa ptaków" Xawerego Żuławskiego.
(Nie)znajomi

Pomysł jednego z biesiadujących na zabawną z początku grę polegającą na odczytywaniu wiadomości z telefonu na głos przy wszystkich, zmieni sielankową i przyjacielską atmosferę w dramatyczną historię o współczesnej dulszczyźnie i pozorach. Kolacja przestanie być najważniejsza, a każdy kęs zacznie przechodzić przez gardło coraz trudniej.

Gatunek: dramat, komedia
Reżyser: Tadeusz Śliwa
Aktorzy: Maja Ostaszewska, Łukasz Simlat, Aleksandra Domańska

Mowa ptaków

Tytułowa Mowa ptaków jest językiem, jakim posługują się wykluczeni z agresywnej, hałaśliwej większości: dręczony przez dzieci nauczyciel historii, wyrzucony z pracy polonista, trędowaty kompozytor, dziewczyna sprzątająca w domu bankiera, szpotawa kwiaciarka i zafascynowana kinem uczennica. Zepchnięci na out przez reprodukujący bezmyślność system, przez skandujące „Nie-na-wi-dzę! Nie-na-wi-dzę!” stadionowe bandy nazioli; na swoją obronę mają tylko ironię, kwiaty i cytaty z klasyków.

Gatunek: dramat
Reżyser: Xawery Żuławski
Aktorzy: Sebastian Fabijański, Eryk Kulm, Jaśmina Polak

Dom strachów

Grupa znajomych wybiera się w Halloween do rozrywkowego domu strachów. Kiedy okazuje się, że pracownicy domu znają ich najskrytsze lęki i najboleśniejsze wspomnienia – i wiedzą, jak je wykorzystać – niewinna zabawa zamienia się w makabryczny koszmar...

Gatunek: horror
Reżyser: Scott Beck, Bryan Woods
Aktorzy: Katie Stevens, Will Brittain, Lauryn Alisa McClain

Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy

"Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy". Te słowa, wypowiedziane przez marszałka Iona Antonescu w rumuńskiej Radzie Ministrów latem 1941 r., rozpoczęły czystki etniczne na froncie wschodnim. Fabuła koncentruje się wokół młodej reżyserki teatralnej Mariany Marin, która próbuje przeprowadzić rekonstrukcję zdobycia Odessy w 1941 r. przez rumuńską armię, co doprowadziło do zamordowania tysięcy Żydów. Ambitna i dociekliwa twórczyni spotyka się jednak z ostracyzmem ze strony własnych aktorów, a także z naciskami ze strony lokalnego urzędnika Movili.

Gatunek: dramat
Reżyser: Radu Jude
Aktorzy: Ioana Iacob, Alex Bogdan, Alexandru Dabija

Krewetki w cekinach

Sportowa gwiazda i francuski mistrz olimpijski Matthias Le Goff pozwala sobie na homofobiczną uwagę podczas telewizyjnego wywiadu. Aby być dopuszczonym do nadchodzących zawodów, musi przeprosić za swoją wypowiedź oraz... przygotować Krewetki w cekinach, amatorską gejowską drużynę piłki wodnej, do międzynarodowych rozgrywek Gay Games. Jednak ani Matthias, ani Krewetki nie są na to przygotowane.

Gatunek: komedia
Reżyser: Cédric Le Gallo, Maxime Govare
Aktorzy: Nicolas Gob, Alban Lenoir, Michaël Abiteboul

Brazylijczycy

Małe węgierskie miasteczko Acsa ogarnia chaos po decyzji burmistrza, który – za namową miejscowego księdza – po raz pierwszy w historii zaprasza do wzięcia udziału w turnieju piłkarskim drużynę złożoną z zawodników cygańskiego pochodzenia. Główną nagrodą w konkursie jest wyjazd do Rio de Janeiro, którego sponsorem jest brazylijski milioner. Rozpoczynają się pełne emocji rozgrywki, których stawka jest bardzo wysoka.

Gatunek: dramat, komedia
Reżyser: Csaba M. Kiss, Gábor Rohonyi
Aktorzy: Erik Lakatos, Barnabás Bergendi, Dániel Viktor Nagy