Lekcja historii niezależnej. Ludwik Cohn: Od PPS po KOR [RECENZJA]

autor: Rafał Woś20.09.2019, 07:47; Aktualizacja: 20.09.2019, 07:48
Przemysław Prekiel, „Ludwik Cohn. Od PPS po KOR”, Wydawnictwo Kto Jest Kim, Warszawa 2019

Przemysław Prekiel, „Ludwik Cohn. Od PPS po KOR”, Wydawnictwo Kto Jest Kim, Warszawa 2019źródło: DGP

Przemysław Prekiel konsekwentnie i na własnych warunkach pisze nowoczesne biografie ważnych, choć często słabo znanych postaci z polskich dziejów. Warto docenić jego wysiłki, bo przyczyniają się one do poszerzenia pola naszej debaty.

Najpierw był działacz socjalistyczny Stanisław Dubois. Teraz mamy zaś książkę o życiu i polityczno-ideowych wyborach Ludwika Cohna. Biografia głównego bohatera najnowszej pracy Prekiela jest osadzona na dwóch trójliterowych skrótach: PPS i KOR. Do Polskiej Partii Socjalistycznej Ludwik Cohn wstąpił jeszcze przed maturą, kiedy miał 16 lat. Był rok 1918. Jego działalność polityczną, jak w przypadku wielu młodych ludzi z tego pokolenia, napędzały dwa postulaty: niepodległość Polski i bardziej sprawiedliwe ułożenie stosunków społecznych w odrodzonym kraju. PPS była u progu II RP najbardziej optymalnym miejscem do realizacji tych wartości.

W ciągu następnych dwóch dekad Cohn wyrósł na jednego z czołowych działaczy partii. W tym sensie jego dorosłość nakładała się na doświadczenie międzywojennej polskiej państwowości. Przeszedł drogę od aktywisty w socjalistycznych organizacjach młodzieżowych do roli obrońcy w procesach politycznych urządzanych przez sanację. Gdy wybuchła wojna, był już człowiekiem dojrzałym życiowo i politycznie.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie