statystyki

Lekcja historii niezależnej. Ludwik Cohn: Od PPS po KOR [RECENZJA]

autor: Rafał Woś20.09.2019, 07:47; Aktualizacja: 20.09.2019, 07:48
Przemysław Prekiel, „Ludwik Cohn. Od PPS po KOR”, Wydawnictwo Kto Jest Kim, Warszawa 2019

Przemysław Prekiel, „Ludwik Cohn. Od PPS po KOR”, Wydawnictwo Kto Jest Kim, Warszawa 2019źródło: DGP

Przemysław Prekiel konsekwentnie i na własnych warunkach pisze nowoczesne biografie ważnych, choć często słabo znanych postaci z polskich dziejów. Warto docenić jego wysiłki, bo przyczyniają się one do poszerzenia pola naszej debaty.

Najpierw był działacz socjalistyczny Stanisław Dubois. Teraz mamy zaś książkę o życiu i polityczno-ideowych wyborach Ludwika Cohna. Biografia głównego bohatera najnowszej pracy Prekiela jest osadzona na dwóch trójliterowych skrótach: PPS i KOR. Do Polskiej Partii Socjalistycznej Ludwik Cohn wstąpił jeszcze przed maturą, kiedy miał 16 lat. Był rok 1918. Jego działalność polityczną, jak w przypadku wielu młodych ludzi z tego pokolenia, napędzały dwa postulaty: niepodległość Polski i bardziej sprawiedliwe ułożenie stosunków społecznych w odrodzonym kraju. PPS była u progu II RP najbardziej optymalnym miejscem do realizacji tych wartości.

W ciągu następnych dwóch dekad Cohn wyrósł na jednego z czołowych działaczy partii. W tym sensie jego dorosłość nakładała się na doświadczenie międzywojennej polskiej państwowości. Przeszedł drogę od aktywisty w socjalistycznych organizacjach młodzieżowych do roli obrońcy w procesach politycznych urządzanych przez sanację. Gdy wybuchła wojna, był już człowiekiem dojrzałym życiowo i politycznie.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie