statystyki

Balcerowicz czyli bohater z przypadku?

autor: Andrzej Krajewski13.09.2019, 09:18; Aktualizacja: 13.09.2019, 09:33
Gdyby w 1989 r. George Soros przekonał prezydenta USA do swojego planu reformy polskiej gospodarki, Leszek Balcerowicz nie przeszedłby do historii jako autor terapii szokowej.

Gdyby w 1989 r. George Soros przekonał prezydenta USA do swojego planu reformy polskiej gospodarki, Leszek Balcerowicz nie przeszedłby do historii jako autor terapii szokowej.źródło: Materiały Prasowe

Gdyby w 1989 r. George Soros przekonał prezydenta USA do swojego planu reformy polskiej gospodarki, Leszek Balcerowicz nie przeszedłby do historii jako autor terapii szokowej.

W iara w to, że po wyborach 4 czerwca 1989 r. Polska była w pełni suwerennym krajem, a jej przywódcy samodzielnie podejmowali decyzje, może dawać miłe poczucie komfortu. Pozwala toczyć zażarte dyskusje o tym, czy Leszek Balcerowicz jest narodowym bohaterem, czy też doktrynerem bez serca, który w imię neoliberalizmu skazał miliony Polaków na nędzną wegetację, jednocześnie niszcząc tysiące państwowych firm i wyprzedając majątek narodowy. Dziś, po 30 latach od powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego, w którym 42-letni wówczas ekonomista objął tekę ministra finansów i wicepremiera, łatwiej dostrzec fakty długo nieprzyjmowane do wiadomości. A gdy je ze sobą połączyć, okaże się, że terapia szokowa zostałaby zaaplikowana polskiej gospodarce niezależnie od tego, kto nią akurat zarządzał.

Koło historii

Gdy w Waszyngtonie sławny finansista George Soros uparcie przekonywał prezydenta George’a Busha seniora do swej wizji reformowania Polski, Balcerowicz szykował się właśnie do wyjazdu na stypendium naukowe do Wielkiej Brytanii. Perspektywa wyprawy przez całą Europę maleńkim fiatem 126p jawiła się jako mało zachęcająca. Sprawy zaczęły wyglądać znacznie gorzej, gdy okazało się, że ktoś ukradł z jego malucha koło zapasowe. Balcerowicz zadzwonił do kolegi ekonomisty Stefana Kawalca z prośbą o pomoc. Właśnie upadał PRL i takie dobro luksusowe zdecydowanie łatwiej było skraść niż kupić. Mimo to Kawalec zgodził się pożyczyć koło. Równocześnie przypomniał sobie, że nieco wcześniej kontaktował się z nim Waldemar Kuczyński, doradca obozu solidarnościowego, który rozpaczliwie szukał osoby gotowej objąć tekę ministra finansów. Przyszłego szefa resortu czekały wielkie wyzwania, gdyż Polska pogrążała się w gospodarczej zapaści. Po bankructwie na początku lat 80. i paru latach zastoju rząd Mieczysława F. Rakowskiego przeprowadził kilka radykalnych zmian, m.in. uwolnił ceny narzucane dotąd przez państwo. Zrobiono to bez oglądania się na deficyt towarów i nadmiar gotówki w portfelach obywateli. „Ludzie kupują, co im wpadnie do ręki. Jedyne, co mogłoby tę tendencję odwrócić, to pojawienie się na rynku takiej ilości towarów, która nasyciłaby go. Jest to jednak niemożliwe” – zapisał w dzienniku 4 lutego 1989 r. zrezygnowany Rakowski. Uwolnione ceny poszybowały w górę, a to prowokowało biedniejących pracowników do strajków. Robotnicy żądali podwyżek i je dostawali, co tylko nakręcało spiralę inflacji. „Wszędzie dostrzega się coraz większe ubóstwo. Stopa inflacji sięga 350 proc. w skali rocznej i nikt nie spodziewa się, by nie mogła dalej wzrastać” – pisał w 1989 r. na łamach „The Daily Telegraph” historyk Norman Stone.

Magazyn DGP 13 września 2019

Magazyn DGP 13 września 2019

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Mimo dramatycznej sytuacji tuż przed czerwcowymi wyborami parlamentarnymi Rakowski zdecydował się radykalnie podnieść płace, komu się tylko dało. Ale komuniści i tak przegrali. Złotówka wciąż traciła na wartości, a hiperinflacja szybko niszczyła kolejne gałęzie gospodarki. Nic więc dziwnego, że w pierwszym rządzie, jaki miała utworzyć dotychczasowa opozycja, posada ministra finansów okazała się najtrudniejsza do obsadzenia. Gdy Balcerowicz zjawił się po obiecane koło zapasowe, Kawalec przekazał koledze, że właśnie rekomendował go Kuczyńskiemu na nowego szefa resortu. „Leszek powiedział, że Kuczyński dzwonił i nagrał się na automatycznej sekretarce z prośbą o oddzwonienie, lecz Leszek nie oddzwonił. Myślał, że dzwoni do niego dziennikarz z Paryża, który chce porozmawiać o sytuacji w polskiej gospodarce, i uznał, że nie ma już czasu na takie spotkanie w związku ze swoim wyjazdem za granicę” – wspominał potem Stefan Kawalec. „Opowiedziałem mu o mojej rozmowie z Kuczyńskim, o roli, jaką pełni, i namówiłem Leszka do tego, żeby do niego zadzwonił” – dodawał ekonomista.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Reklama

Komentarze (9)

 • marek(2019-09-13 13:20) Zgłoś naruszenie 182

  I tak Polska zamiast Wschodu stała się kolonią Zachodu.

  Odpowiedz
 • Bert(2019-09-13 22:53) Zgłoś naruszenie 142

  władza tewulców potrzebowała kogoś takiego do zrobienia Polaków dziadami

  Odpowiedz
 • Kuba(2019-09-14 11:08) Zgłoś naruszenie 132

  Tylko Obóż Ciezkiej dozywotniej pracy dla niego. latwo jest rządzić gdy okrada sie najslabszych...np bezdomnych z ksiązeczek mieszkaniowych czy ,Kredytów mieszkaniowych.

  Odpowiedz
 • StAAbrA (2019-09-14 09:21) Zgłoś naruszenie 92

  Ksywki mogą sobie być , ale prosimy o podawanie prawdziwych nazwisk ... I POchodzenia etnicznego ... I bez ściemniania , pardon , eufemizmów ...

  Odpowiedz
 • Długoletni pracownik(2019-09-14 20:06) Zgłoś naruszenie 42

  Odebrać mu emeryturę ,zaciągnąć do Obozu Ciężkiej Niebezpiecznej Pracy gdyż tylko tak może oddać choć trochę dług jaki zaciągnął u społeczeństwa. Oczywiście konfiskat mienia.

  Odpowiedz
 • Bernard Kita(2019-09-13 17:35) Zgłoś naruszenie 414

  Teza, jakoby to Balcerowicz doprowadził do nędzy Polaków, jest tak sprzeczna ze stanem gospodarki schyłku PRL-U, że zdumienie budzi jej przywoływanie. Sami komuniści (Gorbaczow) widzieli ten bezsens dalszego istnienia "planowej gospodarki", stąd w Rosji "Pierestrojka", w Polsce również, stąd możliwość bezkrwawych przemian. Plajta "Gierkowizny" to koniec utopii. To komuna doprowadziła Polskę i nie tylko do ruiny. Czas "czy się stoi czy się leży 2 tys. się należy" wydawałoby się skończył, ale teraz znaleźli się naśladowcy, populizm aż tak bardzo nie odbiega od tamtych idei. Joker dobry na wszystko, czyli wszelkie +kwy mają zastąpić realny wzrost inwestycji w przyszłość.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ?(2019-09-13 15:50) Zgłoś naruszenie 316

  Panie Marku, zapomniał Pan dodać Polska wróciła pod opiekę stałego okupanta tj. Watykanu. Czyli zamiast jednego kolonizatora mamy dwóch a teraz zakładamy sobie trzeciego na grzbiet tj. USA. Czynimy to w imię wielkości trój-morza. Lansowanego przez katoprawaków/ki - wychowanków, płci obojga, prastarego okupanta. Czyli mamy aktualną Targowicę. Dlaczego w RP tak mało mówi się o T. Kościuszce?

  Odpowiedz
 • Kontemplyta(2019-09-15 19:47) Zgłoś naruszenie 22

  Jesli dla kogos miernikiem dobrobytu jest czas jaki mozna ******* z sasiadami stojac w kolejce na mrozie po jeden artykul (szt.2 jak sie uda) to Balcerowicz faktycznie zrujnowal nas wtedy.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie