Pokazy filmowe, spotkania z twórcami, warsztaty oraz czytanie książek w kinie znalazły się w programie 6. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci. Impreza, której tegoroczne hasło brzmi "Czas na spotkanie", odbędzie się w dniach 21-29 września w 22 polskich miastach.

Jak przypomniał dyrektor Działu Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty Maciej Jakubczyk, misją festiwalu Kino Dzieci jest "sprowadzanie do Polski filmów dla najmłodszych widzów, których bohaterami są dzieci". "To wcale nie jest oczywiste w kinie familijnym. Nie jest również oczywiste dopasowanie filmów do wieku, bo często wszystkich widzów między 4. a 15. rokiem życia wrzuca się do jednej kategorii. Ważnym elementem festiwalu jest też to, żeby nie był wydarzeniem ekskluzywnym, zamkniętym w jednym mieście i ograniczonym w czasie. Filmy z Konkursu Głównego będą pokazywane w 22 miastach Polski, a później zostaną z nami po festiwalu, znajdą się zarówno w dystrybucji, jak również w naszym programie edukacyjnym obejmującym ok. 80 miast i miejscowości w całym kraju" - powiedział PAP.

Dodał, że wyróżnikiem tegorocznej, 6. edycji Kina Dzieci "są bardzo ciekawe stylistycznie animacje". "Tak się złożyło, że w samym Konkursie Głównym mamy cztery czy pięć filmów animowanych, które prezentują bardzo różne techniki. Od rysowanej, klasycznej, przypominającej jakościowe, ciekawe wydania książek dla dzieci – tj. film +Jakub, Mimmi i gadające psy+ - przez przepięknie narysowane, bardzo artystyczne kino, jakim jest +Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię+ włoskiego rysownika, który ilustrował okładki pism takich, jak +Vogue+ czy +New Yorker+, po ciekawą, pokazującą, że kino 3D nie musi być standardowe i sztampowe animację +Szybcy i śnieżni+ czy film +Marona - psia opowieść+ Anki Damian, który od niedawna jest pokazywany na światowych festiwalach" - wyjaśnił Jakubczyk.

W Konkursie Głównym o Nagrodę Kwiatu Paproci, przyznawaną przez składy jurorskie oraz ogólnopolską publiczność, rywalizować będzie dziewięć filmów pełnometrażowych, wśród nich animacja "Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię" Lorenzo Mattottiego, pokazywana podczas tegorocznego festiwalu w Cannes w sekcji Un Certain Regard. Film, stworzony na podstawie książki Dino Buzzatiego z 1945 r. opowiada o grupie niedźwiedzi dowodzonej przez króla Leoncja, która w trakcie poszukiwań zaginionego, królewskiego syna Tonia trafia do krainy rządzonej przez ludzi. W dubbingu usłyszymy m.in. głosy aktora Andrzeja Chyry i dyrektora festiwalu filmowego Nowe Horyzonty Romana Gutka.

Szansę na statuetkę mają także m.in. adaptacja książki łotewskiej pisarki Luize Pastore "Jakub, Mimmi i gadające psy" w reż. Edmundsa Jansonsa, zrealizowana w koprodukcji polskiego Studia Letko i łotewskiego Atom Art oraz oparty na powieści Tamary Bos, poświęcony współczesnym relacjom międzypokoleniowym "Cały świat Romy" w reż. Mischy Kamp. Obok nich w Konkursie Głównym zobaczymy m.in. debiutancki pełnometrażowy film Stevena Wouterlooda "Niezwykłe lato z Tess", doceniony w lutym podczas Berlinale, opowieść o ambitnej krowie "Klara Muu!" Lise I. Osvoll, a także klasykę kryminału dla dzieci "Operacja Człowiek w Czerni" Grethe Boe.

W Konkursie filmowych odkryć zaprezentowanych zostanie siedem tytułów, wśród nich nagrodzone Kryształowym Niedźwiedziem w sekcji Generation Kplus na Berlinale "Pierwsze pożegnanie" Liny Wong. Organizatorzy zapraszają także na pokazy w sekcji poświęconej filmom włoskim Ciao Italia!, seanse z czytaniem na żywo m.in. książek "W Dolinie Muminków" i "Maurizio. Włoska przygoda", a także spotkania z twórcami, m.in. reżyserką Anną Błaszczyk, odtwórczynią głównej roli w "Wakacjach z Raną" Polleke van der Sman oraz reżyserką filmu Sanne Vogel.

Nowością będzie sekcja Klasyka Kina Dzieci, w której zaprezentowany zostanie wybór ulubionych filmów publiczności ze wszystkich poprzednich edycji. Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję przypomnieć sobie m.in. przygody dzieci z Bullerbyn.

Program 6. Kina Dzieci dopełnią spotkania dla rodziców, nauczycieli i opiekunów w cyklu Kino Dzieci o wychowaniu. Wykład inaugurujący poprowadzi psychoterapeuta i trener Wojciech Eichelberger, który będzie opowiadał, jak rozmawiać z dziećmi o trudnych emocjach. Spotkania poprowadzą także specjalistki z Instytutu Edukacji Pozytywnej.

Festiwal zamknie seans trzech filmów niemych Charliego Chaplina, Georgesa Meliesa i Bustera Keaton’a, poprzedzony prelekcją Korka Bojanowskiego. Projekcji towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu zespołu Małgorzaty Penkalli i Magdaleny Gajdzicy Enchanted Hunters.

6. MFF Kino Dzieci zawita w tym roku do 22 miast: Białegostoku, Częstochowy, Gdańska, Gliwic, Gorzowa Wielkopolskiego, Grodziska Mazowieckiego, Jarocina, Katowic, Konina, Krakowa, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Opola, Płocka, Poznania, Słupska, Sosnowca, Szczecina, Torunia, Warszawy i Wrocławia.

Organizatorem wydarzenia jest Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. Projekt został współfinansowany przez: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, m.st. Warszawa oraz Kreatywną Europę.

Więcej informacji o festiwalu można uzyskać pod adresem: www.kinodzieci.pl.