Norweski gitarzysta jazzowy Terje Rypdal wraz ze swoją grupą zagra w sobotę w Warszawie. Koncert Terje Rypdal Group: Legacy odbędzie się w ramach festiwalu Jazz na Starówce.

Terje Rypdal wraz ze swoimi muzykami - Stale Storlokkenem (organy Hammonda), Palem Thowsenem (perkusja) i Endre Hareide Hallrerem (kontrabas) wykonają materiał z nowej płyty wydanej przez prestiżową jazzową wytwórnię ECM Records.

Terje współpracuje z nią od początku lat 70. Wcześniej fascynował się głównie muzyką rockową, przede wszystkim dokonaniami Jimiego Hendriksa. Grywał własne interpretacje jego utworów. W wywiadzie dla allaboutjazz.com Rypdal zdradził, że na początku kariery udało mu się, poprzez jego dziewczynę, przekazać swoją płytę autorowi "Foxy Lady" i "Purple Haze", który docenił umiejętności Norwega.Ten do dziś w swoje jazzowe kompozycje wplata elementy rocka.

Przygodę z jazzem rozpoczął od grania w zespole saksofonisty Jana Garbarka. Terje nagrywał też m.in. z Johnem McLaughlinem, Georgem Russellem i Lesterem Bowie. Wśród swoich muzycznych fascynacji wymienia jazzmanów (Milesa Davisa i Johna Coltrane’a), ale też kompozytorów Gyorgy Ligetiego i Krzysztofa Pendereckiego.

W latach 70. założył Odyssey. W jednym z wywiadów wspominał: "Odyssey był moim pierwszym ważnym zespołem. Moja muzyka różniła się od tej, pisanej wcześniej. Miała dwie warstwy: rytmiczną na bas i perkusję oraz rubato (skracanie lub wydłużanie pewnych nut - PAP) gitary i innych instrumentów ponad rytmem. Wiele improwizacji tworzyliśmy na żywo. Połączenie roli kompozytora i wykonawcy było dla mnie wyzwaniem".

W latach 80. Terje grał w trio z kontrabasistą Miroslavem Vitousem i perkusistą Jackiem DeJohnette. Jego kompozycje z tej dekady znalazły się na soundtracku do filmu "Gorączka" Michaela Manna.

W 1997 r. Norweski gitarzysta został zaproszony przez Tomasza Stańko na sesję nagraniową płyty "Litania: Music of Krzysztof Komeda".

W Polsce Terje występował już m.in. w ramach Warsaw Summer Jazz Days w 2005 r. Tym razem do Warszawy przyjedzie ze swoim najnowszym projektem Terje Rypdal Group. Początek koncertu o godz. 19.

Do końca sierpnia w ramach Festiwalu Jazz na Starówce wystąpią jeszcze wokalistka Aga Zaryan ze swoim kwartetem (24 sierpnia) oraz saksofonista Courtney Pine (31 sierpnia), który współpracował m.in. z Herbie Hancockiem i Clintem Eastwoodem. Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny.