Retrospektywa filmów hongkońskiego twórcy Fruit Chana, reżysera m.in. nominowanych do Złotego Lwa "Hollywood Hongkong" oraz "Liulian piao piao", znajdzie się w programie 13. Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. Wydarzenie odbędzie się w dniach 13-20 listopada w Warszawie.

Pierwsze szczegóły programu tegorocznego przeglądu kina z Azji Wschodniej, Południowo-Wschodniej i Południowej zaprezentowano w czwartek w stolicy. Jak wyjaśnił pomysłodawca i dyrektor festiwalu Jakub Królikowski, symbolem wizualnym 13. edycji będzie świnia, ponieważ zgodnie z chińskim horoskopem rok 2019 jest rokiem świni. "Dla nas jest to dosyć szczególny rok, dlatego że pierwsza edycja festiwalu też była w roku świni" – zwrócił uwagę.

Królikowski poinformował, że w programie tegorocznego festiwalu znajdzie się m.in. sekcja japońskiego kina niezależnego, a w jej ramach zaprezentowanych zostanie ok. 10 produkcji. "Natomiast druga sekcja będzie wiązała się z książką, którą w tym roku wydajemy (…). To będzie książka w całości poświęcona Hongkongowi po 1997 r., czyli po momencie, kiedy Hongkong został z powrotem przejęty przez Chiny. To będzie przekrojowa książka o wielu zjawiskach i twórcach. Będziemy pisać o najważniejszych reżyserach i tych mniej popularnych" – powiedział.

Reklama

Reklama

Dodał, że sekcji tej towarzyszyć będzie retrospektywa filmów hongkońskiego twórcy Fruit Chana. "Fruit Chan jest reżyserem, którego kariera właściwie rozpoczęła się w 1997 r., kiedy zrobił słynną trylogię poświęconą Hongkongowi, temu przejściu, transformacji Hongkongu. Jeden z filmów z tej trylogii pokazywaliśmy na festiwalu. To był +Made in Hong Kong+. Filmy Chana były nagradzane na wielu festiwalach. W Polsce reżyser ten jest bardzo mało znany i jego filmy nie są łatwo dostępne. Staramy się bardzo, żeby przyjechał na festiwal i są na to duże szanse" – podkreślił Królikowski.

Podczas czwartkowego spotkania zaprezentowano ponadto wyniki badania, przeprowadzonego przez Fundację Obserwatorium na zlecenie Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy. Badanie miało na celu ewaluację ubiegłorocznego 12. Festiwalu Pięć Smaków oraz opracowanie rekomendacji, które posłużą do rozwijania imprezy w przyszłości i kształtowania polityki kulturalnej miasta.

Jak wykazało badanie, ponad 72 proc. badanych stwierdziło, że ubiegłoroczna edycja festiwalu spełniła ich oczekiwania zdecydowanie lub w znacznym stopniu. "Tylko dla 6 proc. respondentów 12. odsłona Pięciu Smaków okazała się poniżej oczekiwań. Osoby te uzasadniały swoją ocenę niespełnieniem ich preferencji artystycznych, przy czym dla niektórych oznaczało to nadmiar pewnych typów filmów, dla innych brak filmów z określonych krajów" – zwracają uwagę autorzy opracowania.

Analizie poddano także m.in. motywacje do uczestniczenia w imprezie. "Niemal 80 proc. respondentów jako powód bądź jeden z powodów decyzji o udziale w danym wydarzeniu wymieniało chęć obejrzenia filmów azjatyckich (48,1 proc. wszystkich odpowiedzi), 10,1 proc. – zainteresowania kulturą azjatycką (6,1 proc. odpowiedzi). Istotne dla widzów były również poziom artystyczny wydarzenia (18,4 proc. – 11,3 proc. wszystkich odpowiedzi) oraz rekomendacje znajomych (16,8 proc. – 10,2 proc. wszystkich odpowiedzi). Ponad 94 proc. badanych widzów zadeklarowało, że chciałoby wziąć udział w kolejnej edycji festiwalu" – czytamy w raporcie. Autorami opracowania raportu są: Anna Szczeblewska, Magdalena Szostakowska oraz Karol Wittels. Z pełną treścią raportu będzie można zapoznać się pod adresem www.piecsmakow.pl.

12. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków odbywał się w dniach 14-21 listopada 2018 r. w stołecznych kinach Muranów i Kinoteka. Łącznie podczas ubiegłorocznej edycji imprezy prezentującej kino Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej na 65 pokazach wyświetlono 37 filmów pełnometrażowych, w tym pięć premier europejskich. Prezentowane produkcje pochodziły m.in. z Chin, Japonii, Kambodży, Filipin, Malezji, Tajlandii i Wietnamu. Gośćmi festiwalu byli m.in. Dain Said, Yuan Li, Derek Chiu, Leon Le oraz Chan Tai-Li.

Tegoroczna 13. edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 13-20 listopada.