Dni Otwarte w większości placówek Archiwów Państwowych w całym kraju, X Piknik Archiwalny w stołecznym Pałacu Staszica oraz premierę nowej odsłony serwisu internetowego SzukajwArchiwach.gov.pl zaplanowano w sobotę w ramach XII Międzynarodowego Dnia Archiwów.

Jak podkreślają przedstawiciele Archiwów Państwowych tego dnia "archiwa na całym świecie świętują, przypominając o swojej misji i znaczeniu dla zbiorowej pamięci narodów i społeczeństw".

W ramach obchodów w większości placówek Archiwów w całym kraju odbędą się Dni Otwarte. Ich goście będą mogli zobaczyć najcenniejsze, najbardziej interesujące, nietypowe i osobliwe archiwalia.

Archiwum Narodowe w Krakowie zaprezentuje najstarszą zachowaną księgę miejską krakowską – księgę ławy miejskiej obejmującą zapiski z lat 1300-1375 oraz XIV-wieczną pieczęć majestatową króla Kazimierza Wielkiego. Będzie można obejrzeć także dokument Jadwigi Andegaweńskiej, wówczas króla Polski. Wystawiony w Krakowie w 1385 r., opatrzony został unikatową pieczęcią królowej z wyobrażeniem władczyni siedzącej w majestacie na tronie.

W Archiwum Państwowym w Opolu zaprezentowany zostanie najstarszy iluminowany kodeks śląski - Księga praw miejskich Głubczyc z 1421 r. W siedleckim Archiwum będzie można zobaczyć podpis Aleksandry Ogińskiej na XVIII-wiecznym dokumencie i inne oryginały najstarszych dokumentów znajdujących się w archiwalnych zbiorach np. kroniki, mapy, afisze okupacyjne i listy.

Zwiedzający będą mogli obejrzeć archiwalne magazyny, pracownie konserwacji i digitalizacji dokumentów oraz inne niedostępne na co dzień miejsca. W trakcie obchodów będzie można również podziwiać liczne wystawy np. Archiwum Państwowe w Białymstoku pokaże dawne narzędzia wykorzystywane w pracy archiwisty. Przygotowano także warsztaty konserwatorskie i kaligraficzne, wykłady, gry i zabawy, premiery książkowe i pokazy filmowe.

Tematem tegorocznego Międzynarodowego Dnia Archiwów w szczecińskim Archiwum będzie np. moda w Polsce i na Pomorzu Zachodnim. Gości Archiwum Państwowego w Kaliszu przywiozą zaś zabytkowe autobusy m.in. jelcz cabrio. Uczestnicy archiwalnego święta będą się również mogli dowiedzieć jak prowadzić genealogiczne poszukiwania i dbać o domowe archiwa. Wszystkie inicjatywy są opatrzone wspólnym hasłem "NIE SZUKAJ – ZNAJDŹ W ARCHIWACH!".

W warszawskim Pałacu Staszica odbędzie się jubileuszowy X Piknik Archiwalny pod hasłem "Tajemnice Archiwów". Weźmie w nim udział ponad 20 instytucji m.in. Archiwum Prezydenta RP, Archiwum Sejmu, Polskiego Radia, IPN i warszawskiego Zamku Królewskiego, Archiwum Państwowe w Warszawie i Wojskowe Biuro Historyczne.

Goście imprezy będą mogli m.in. obejrzeć wystawę ostatniej z instytucji pt. "Pałac Saski w planach architektonicznych 1923-1933", unikatowe rysunki pomiarowe oraz rzuty elewacji i fasady z kolumnadą oraz zdjęcia. Archiwum Polskiego Radia zaprezentuje m.in. oryginalne efekty dźwiękowe zarejestrowane np. na potrzeby słuchowisk radiowych. Dla najmłodszych stołeczne Archiwum Państwowe przygotowało konkurs "Czy znasz warszawskie legendy?" oraz rysowanie i kolorowanie warszawskiej syrenki. Piknik objął patronatem Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk.

W ramach tegorocznego Międzynarodowego Dnia Archiwów zaplanowano również uroczystą premierę nowej odsłony serwisu internetowego Archiwów Państwowych SzukajwArchiwach.gov.pl, która ma nastąpić w sobotnie południe. W wydarzeniu ma wziąć udział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński. Odwiedzając lokalne archiwum będzie można poznać nowe możliwości serwisu.

Zmodernizowany serwis SzukajwArchiwach.gov.pl jest narzędziem służącym do publikacji opisów oraz zdigitalizowanych skanów archiwaliów. Umożliwia korzystanie z ponad 37 mln skanów i ok. 13,5 mln opisów materiałów przechowywanych w archiwach w Polsce i na świecie. Dostęp do serwisu jest całkowicie otwarty dla wszystkich użytkowników i bezpłatny.

Międzynarodowy Dzień Archiwów, jako jedno z głównych wydarzeń organizowanych w ramach obchodów 100-lecia utworzenia państwowej sieci archiwalnej, objęty został patronatem narodowym prezydenta Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz patronatem honorowym ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Międzynarodowy Dzień Archiwów ustanowiono w 2008 r. w czasie 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów w Kuala Lumpur na pamiątkę powstania 9 czerwca 1948 r. w Paryżu Międzynarodowej Rady Archiwów - organizacji pozarządowej mającej na celu upowszechnianie dostępu do światowych zasobów archiwalnych. W tym dniu archiwa z całego świata zwracają uwagę na swoją misję i znaczenie dla zbiorowej pamięci narodów i społeczeństw.