Wszystkie kamienice Willy’ego Goldberga

autor: Andrzej Andrysiak07.06.2019, 07:44; Aktualizacja: 07.06.2019, 13:02
Targ w Radomsku (Źródło: NAC)

Targ w Radomsku (Źródło: NAC)źródło: Inne

Do Sądu Rejonowego w Radomsku: Ja, niżej podpisany Willy Goldberg, oświadczam, że jestem jedynym spadkobiercą rodziny Goldbergów, której wszyscy członkowie zginęli w czasie II wojny światowej. Do dnia dzisiejszego nie toczyło się po żadnej z tych osób postępowanie spadkowe. Moim zamiarem jest uregulowanie stanu prawnego po moich przodkach i na dzień dzisiejszy ustalam majątek, który był kiedyś w ich posiadaniu. Zwracam się o wydanie odpisów poszczególnych dokumentów, znajdujących się z aktach Ksiąg Hipotecznych Nr…”. I dalej wyliczanka na pięciu stronach: numery ksiąg, decyzje, pełnomocnictwa, postanowienia, akty urodzenia i zgonu, opłaty stemplowe, decyzje urzędu skarbowego, tytuły wykonawcze, nakazy egzekucyjne. Wszystko, co pomoże w ustaleniu prawa do dziedziczenia.

Willy Goldberg odtworzył drzewo genealogiczne swojej rodziny od 1760 r., przez kilka lat kompletował dokumenty: księgi hipoteczne i wieczyste, mapy geodezyjne, metryki, akty urodzin i zgonu, weksle, postanowienia sądów. Wyszło mu kilkadziesiąt nieruchomości w Radomsku i okolicach: Reymonta, pl. 3 Maja, Kościuszki, Piłsudskiego, Krakowska (wszędzie podajemy obecne nazwy). Szuka też w Łodzi i Częstochowie, bo i tam rozjechali się przed wojną Goldbergowie.

Wszyscy, poza jego ojcem, zginęli w Holokauście.

– Ja się nie boję, że tu będzie gorąco, absolutnie. Ja mam prawa – mówi.

***

Nie szukał na oślep. W grudniu 2017 r. wystąpił do radomszczańskiego sądu o wgląd do akt. Otrzymał zgodę, przyjechał, całe dwa dni przeglądał dokumentację. Spisał listę ksiąg i napisał podanie o ich udostępnienie. Potem dostał z sądu paczkę.


Pozostało jeszcze 92% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Reklama

Komentarze (5)

 • Ciekawy(2019-06-07 09:55) Zgłoś naruszenie 90

  Z artykułu wynika, że Willy chce dziedziczyć po całej swojej rodzinie - bliższe, dalszej i całkiem dalekiej - nie wyjaśniono jednak jak to się ma do istniejących również przed wojną (a więc w interesującym nas okresie) ograniczeń co dziedziczenia przez dalszych krewnych?

  Odpowiedz
 • aaaaa(2019-06-08 00:10) Zgłoś naruszenie 02

  w artykule jak kupisz gazetę mazz to wyjaśnione

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • StAAbrA(2019-06-08 22:17) Zgłoś naruszenie 00

  Wystarczy wpuścić goldszwanców w obróbkę administracyjną - detalicznie to tzw. wojewodów i ich geodetek - tak , jak wpuszczono Zabużan ... A numer , jeszcze dokładniej , to POlega na wiecznym poszukiwaniu spadkobierców . I wydawaniem kolejnych poleceń zainteresowanym - pod groźbą wydymania ... Oczywiście , że żartuję ... Już kierownik lotniska by im przypomniał , skąd im krągłe nóżki wyrastają ...

  Odpowiedz
 • koks(2019-06-23 12:14) Zgłoś naruszenie 20

  Skoro zniszczone zostały podczas wojny , to mu się należą ale ziemie które były pod kamienicami , anie kamienice których nie ma....

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie