statystyki

Wszystkie kamienice Willy’ego Goldberga

autor: Andrzej Andrysiak07.06.2019, 07:44; Aktualizacja: 07.06.2019, 13:02
Targ w Radomsku (Źródło: NAC)

Targ w Radomsku (Źródło: NAC)źródło: Inne

Do Sądu Rejonowego w Radomsku: Ja, niżej podpisany Willy Goldberg, oświadczam, że jestem jedynym spadkobiercą rodziny Goldbergów, której wszyscy członkowie zginęli w czasie II wojny światowej. Do dnia dzisiejszego nie toczyło się po żadnej z tych osób postępowanie spadkowe. Moim zamiarem jest uregulowanie stanu prawnego po moich przodkach i na dzień dzisiejszy ustalam majątek, który był kiedyś w ich posiadaniu. Zwracam się o wydanie odpisów poszczególnych dokumentów, znajdujących się z aktach Ksiąg Hipotecznych Nr…”. I dalej wyliczanka na pięciu stronach: numery ksiąg, decyzje, pełnomocnictwa, postanowienia, akty urodzenia i zgonu, opłaty stemplowe, decyzje urzędu skarbowego, tytuły wykonawcze, nakazy egzekucyjne. Wszystko, co pomoże w ustaleniu prawa do dziedziczenia.

Willy Goldberg odtworzył drzewo genealogiczne swojej rodziny od 1760 r., przez kilka lat kompletował dokumenty: księgi hipoteczne i wieczyste, mapy geodezyjne, metryki, akty urodzin i zgonu, weksle, postanowienia sądów. Wyszło mu kilkadziesiąt nieruchomości w Radomsku i okolicach: Reymonta, pl. 3 Maja, Kościuszki, Piłsudskiego, Krakowska (wszędzie podajemy obecne nazwy). Szuka też w Łodzi i Częstochowie, bo i tam rozjechali się przed wojną Goldbergowie.

Wszyscy, poza jego ojcem, zginęli w Holokauście.

– Ja się nie boję, że tu będzie gorąco, absolutnie. Ja mam prawa – mówi.

***

Nie szukał na oślep. W grudniu 2017 r. wystąpił do radomszczańskiego sądu o wgląd do akt. Otrzymał zgodę, przyjechał, całe dwa dni przeglądał dokumentację. Spisał listę ksiąg i napisał podanie o ich udostępnienie. Potem dostał z sądu paczkę.


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (5)

 • Ciekawy(2019-06-07 09:55) Zgłoś naruszenie 90

  Z artykułu wynika, że Willy chce dziedziczyć po całej swojej rodzinie - bliższe, dalszej i całkiem dalekiej - nie wyjaśniono jednak jak to się ma do istniejących również przed wojną (a więc w interesującym nas okresie) ograniczeń co dziedziczenia przez dalszych krewnych?

  Odpowiedz
 • koks(2019-06-23 12:14) Zgłoś naruszenie 20

  Skoro zniszczone zostały podczas wojny , to mu się należą ale ziemie które były pod kamienicami , anie kamienice których nie ma....

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2019-06-08 22:17) Zgłoś naruszenie 00

  Wystarczy wpuścić goldszwanców w obróbkę administracyjną - detalicznie to tzw. wojewodów i ich geodetek - tak , jak wpuszczono Zabużan ... A numer , jeszcze dokładniej , to POlega na wiecznym poszukiwaniu spadkobierców . I wydawaniem kolejnych poleceń zainteresowanym - pod groźbą wydymania ... Oczywiście , że żartuję ... Już kierownik lotniska by im przypomniał , skąd im krągłe nóżki wyrastają ...

  Odpowiedz
 • aaaaa(2019-06-08 00:10) Zgłoś naruszenie 02

  w artykule jak kupisz gazetę mazz to wyjaśnione

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie