Pokazany po raz pierwszy w Polsce najnowszy film Marthy Coolidge "Znajdę Cię" otworzy tegoroczny Festiwal Transatlantyk. Dziewiąty cykl wydarzeń poświęconych kinematografii, muzyce i edukacji filmowej rozpocznie się w Łodzi 12 lipca.
"Tegoroczny Festiwal Transatlantyk zainauguruje pokaz filmu, w którym opowieść o miłości, rozłące i wojnie wpleciona została w kulturowy, społeczny, przemysłowy, artystyczny, a przede wszystkim muzyczny krajobraz Łodzi" – podkreślili organizatorzy filmowej imprezy przedstawiając pierwsze szczegóły tegorocznego programu.
Hollywoodzka produkcja "Znajdę Cię" zrealizowana została bowiem w dużej części w Łodzi, która na ekranie ukazana jest jako przedwojenne, wielokulturowe i tętniące życiem miasto. To historia Rachel Rubin i Roberta Pułaskiego, którzy od spotkania w szkole muzycznej marzą o występach w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Nie spodziewają się jednak wybuchu wojny, która bardzo ich doświadczy.
Reżyserem obrazu inspirowanego losami Polaków z lat trzydziestych i czterdziestych XX wieku jest Amerykanka Martha Coolidge, autorka filmów takich jak m.in.: "Historia Rose", "Wschodząca gwiazda", "Dziewczyna z doliny", "Książę i ja" oraz seriali "Strefa mroku" i "Seks w wielkim mieście". W międzynarodowej obsadzie oprócz polskich aktorów (Małgorzaty Kożuchowskiej, Agaty Buzek, Weroniki Rosati, Jacka Braciaka) są: Leo Suter, Adelaide Clemens, Stellan Skarsgard, Connie Nielsen i Stephen Dorff. Muzykę do filmu skomponował zaś twórca Festiwalu Transatlantyk Jan A. P. Kaczmarek.
"Od czterech lat festiwal odbywa się̨ w Łodzi. Filmowy wymiar miasta, zarówno ten historyczny, jak i współczesny, jest dla nas dużą̨ inspiracją" - podkreślił laureat Oscara.
Coolidge i odtwórca głównej roli męskiej Suter mają być gośćmi gali otwarcia festiwalu, którą zaplanowano na 12 lipca.
Hasłem tegorocznego Transatlantyku będzie "Lądowanie na Księżycu i inne zawieszone sny". Jak wyjaśniają organizatorzy, "50 lat po historycznej misji Apollo będziemy zastanawiać się nad małymi i dużymi marzeniami, które dziś poruszają naszą wyobraźnię". Dodali, że doskonałym pretekstem do podjęcia takich dyskusji jest kino, które "żyje z marzeń".
W tegorocznym programie znalazły się polskie premiery filmów uczestniczących w najważniejszych światowych festiwalach – będą to m.in. "Monos" (reż. Alejandro Landes), "Piranie" (reż. Claudio Giovannesi) oraz - inspirowany powieścią Stanisława Lema – "Głos Pana" (reż. Gyorgy Palfi). Odbędą się także retrospektywy wybitnych reżyserów (m.in. Wojciecha Marczewskiego i Aleksieja Germana) oraz pokazy specjalne ("Diagnosis" w reż. Ewy Podgórskiej). Nie zabraknie stałych elementów imprezy, w tym "kina łóżkowego", "kina kulinarnego", konkursów kompozytorskich, spotkań z twórcami, warsztatów i debat.
Filmy premierowo prezentowane na łódzkim festiwalu będą walczyły o nagrodę Transatlantyk Distribution Award. Publiczność zadecyduje w głosowaniu, który z obrazów otrzyma 40 tys. zł przeznaczone na wsparcie dystrybucji w polskich kinach.
9. Transatlantyk Festiwal zakończy się 19 lipca.