Podczas trwającego właśnie festiwalu w Cannes ogłoszono datę europejskiej premiery filmu „Znajdę Cię” w reżyserii ikony amerykańskiej kinematografii Marthy Coolidge. Film został wybrany przez Taormina Film Fest – pokazany zostanie na wielkim ekranie już 5 lipca 2019 w spektakularnym Starożytnym Amfiteatrze Taorminy w czasie 65. edycji Taormina Film Fest (30 czerwca – 6 lipca 2019). To hollywoodzki film o Polsce lat trzydziestych i czterdziestych ale nie jest to czysto hollywoodzkie spojrzenie na Polskę tamtego okresu, bo udział w tej produkcji mieli również najlepsi polscy twórcy lub Amerykanie z polskimi korzeniami.

„Znajdę Cię” jest filmem w hollywoodzkim stylu z niezwykłą muzyką Jana A. P. Kaczmarka oraz fragmentami najpiękniejszej muzyki klasycznej, z bogatą scenografią Marka Dobrowolskiego i wspaniałymi kostiumami Elżbiety Radke. To opowieść o wielkiej romantycznej miłości, przyjaźni na całe życie i niesamowitej mocy drzemiącej w muzyce.

Nowy film w reżyserii Marthy Coolidge odświeża klasyczny wzorzec Szekspirowski. Zamiast Romeo i Julii w renesansowej Weronie, spotykamy Roberta i Rachel w Europie w połowie XX wieku - w latach trzydziestych a potem pośrodku zgiełku II wojny światowej.

Robert Pułaski oraz Rachel Rubin mają zaledwie po 10 lat, kiedy spotykają się w szkole muzycznej. W wielokulturowej Łodzi, mieście tętniącym życiem i przeżywającym wielki rozkwit czas płynie pozornie beztrosko w kręgach arystokratyczno-burżuazyjnych, do których Robert i Rachel należą. Obydwoje żyją muzyką i od dziecka marzą o tym, że wystąpią kiedyś razem na scenie prestiżowego Carnegie Hall w Nowym Jorku. Ale wybucha wojna, która ich bardzo doświadczy, a nawet rozdzieli, ale Robert postanawia odszukać Rachel...

Film „Znajdę Cię” kręcono głównie w Łodzi i w Krakowie. Posiada on znakomitą międzynarodową obsadę, na czele z utalentowaną i piękną młodziutką Adelaidą Clemens, Australijską aktorką (Generation Um, Wielki Gatsby) oraz niezwykle przystojnym, obdarzonym pięknym głosem Leo Suterem, wschodzącą gwiazdą z Wielkiej Brytanii. W kluczowych rolach drugoplanowych wystąpili aktorzy z najwyższej międzynarodowej półki - Stellan Skarsgård (Mama Mia!, Piraci z Karaibów, Nimfomanka), który zagrał rolę Benno Mosera - austriacko-niemieckiego tenora, gwiazdę opery wykorzystującą swoją pozycję do walki przeciw nazistom, wspierającą głównego bohatera w poszukiwaniach jego zaginionej ukochanej, Connie Nielsen (Wonderwoman, Gladiator, Adwokat Diabła), która zagrała Lenę – siostrę Benno, właścicielkę szkoły muzycznej, do której główni bohaterowie uczęszczają i która odgrywa bardzo ważną rolę w życiu bohaterów filmu. Jako Generał Huber występuje Stephen Dorff (Blade, Somewhere). W role Roberta i Rachel jako dzieci wcielili się Ursula Parker z Nowego Jorku oraz Sebastian Croft z Londynu.

W amerykańską produkcję filmową, oprócz światowych sław, zaangażowane są również polskie nazwiska: Marek Dobrowolski - Amerykanin z polskimi korzeniami odpowiedzialny za production design, scenografowie - Magdalena Dipont oraz Robert Czesak. Produkcję postawili na nogi Zbigniew John Raczyński - kanadyjsko-polski biznesmen oraz Bożenna Intrator - polsko-amerykańska scenarzystka, pisarka i tłumaczka, współautorka scenariusza. Na czele działu operatorskiego stoi amerykański artysta polskiego pochodzenia – Alexander Gruszynski.

Na ekranie ujrzymy plejadę polskich aktorów: Małgorzatę Kożuchowską, Weronikę Rosati, Macieja Zakościelnego, Jacka Braciaka, Karolinę Porcari, Lecha Mackiewicza, Mirosława Zbrojewicza, Ewę Błaszczyk, Monikę Dryl, Katarzynę Michalską, Janusza Germana, Kamila Kulę, Redbada Klynstrę.

***
Scenariusz: David S. Ward i Bożenna Intrator
Producenci: Zbigniew John & Łukasz Raczyńscy, Bożenna (Bo) Intrator, Fred Roos
Zdjęcia: Aleksander Gruszyński
Scenografia: Marek Dobrowolski
Kostiumy: Elzbieta Radke
Montaż: Eric Sears, Richard Chew, Paul Seydor
Muzyka: Jan A.P. Kaczmarek
Dźwięk: Michael Minkler***

Zdobywcy Oscarów, którzy pracowali przy filmie:

  • David S. Ward – amerykański reżyser i scenarzysta. Jego scenariusz do The Sting zdobył Oscara za najlepszy oryginalny scenariusz, ponadto był nominowany do Oscara za Bezsenność w Seatle.
  • Fred Roos – amerykański producent filmowy i legenda castingu. Zdobył Oscara za wyprodukowanie Ojca Chrzestnego II; nominowany był do Oscara za Czas Apokalipsy.
  • Jan A. P. Kaczmarek – polski kompozytor, autor muzyki do ponad 60 filmów. Laureat Oscara za muzykę do filmu Marzyciel.
  • Michael Minkler – inżynier dźwięku. Otrzymał 3 Oscary za swoją pracę przy Dreamgirls, Chicago, Black Hawk Down.
  • Richard Chew – amerykański montażysta, producent, operator filmowy, najbardziej znany z nagrodzonej Oscarem pracy w filmie Gwiezdne wojny; nominowany do Oscara za Lot nad kukułczym gniazdem.

***
Obsada

w rolach głównych
ADELAIDE CLEMENS jako Rachel Rubin
LEO SUTER jako Robert Pulaski
URSULA PARKER jako młoda Rachel
SEBASTIAN CROFT jako młody RobertW kluczowych rolach drugoplanowych
STEVEN DORFF jako Generał Huber
CONNIE NIELSEN jako Lena Moser - Drabowska
STELLAN SKARSGÅRD jako Benno Moser


MALGORZATA KOZUCHOWSKA jako Joanna Pulaska, matka Roberta
LECH MACKIEWICZ jako Jan Pulaski, ojciec Roberta
ADAM LEVY jako Alexander Rubin, ojciec Rachel
KAROLINA PORCARI jako Miriam Rubin, matka Rachel
TOBY SEBASTIAN jako Vlad Dagmarov, przyjaciel Roberta
SAM GILLET jako Wolf Mann, przyjaciel Roberta
SOPHIA DECARO jako Sara Rubin, siostra Rachel
JACOB IFAN jako David Rosenwald
MACIEJ ZAKOSCIELNY jako Lukas
WERONIKA ROSATI jako Pani Huber, żona generała Hubera
JACEK BRACIAK jako Josef Kramer
MARCIN CZARNIK jako Czernecki