Europa Galante, Hiroshima Symphony Orchestra, Alena Baeva, Charles Richard-Hamelin Martha Argerich i Nelson Freire wystąpią na 15. Międzynarodowym Festiwalu Muzycznego Chopin i jego Europa pt. (od Chopina do Moniuszki), który rozpocznie się w Warszawie 14 sierpnia.

Minister kultury Piotr Gliński powiedział na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie, że Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa otrzymuje coraz większe dofinansowanie. Dzięki temu, jak mówił, "możemy sobie pozwolić na wspaniałe orkiestry (...), na wspaniałych wykonawców. Program jest coraz bardziej doskonalony". Zauważył, że z okazji Roku Moniuszkowskiego program festiwalu to program "od Chopina do Moniuszki".

Jak powiedział dyrektor Festiwalu Stanisław Leszczyński, inauguracja odbędzie się "przed sercem Chopina" - w Bazylice Św. Krzyża. Collegium Vocale, Collegium 1704 pod dyrekcją Vaclava Luksa wykonają Requiem c-moll Luigiego Cherubiniego oraz "Te Deum" Karola Kurpińskiego.

Leszczyński zapowiedział również wykonanie na jednym z koncertów "Flisu" Stanisława Moniuszki przez muzyków Europa Galante z solistami: Mariuszem Godlewskim (baryton), Ewą Tracz (sopran), Matheusem Pompeu (tenor) oraz Krzysztofem Bączykiem (bas).

Zwrócił uwagę, że Orkiestra XVIII w. będzie w tym roku specjalnym gościem. "Będziemy obchodzić 30. rocznicę pierwszego koncertu tego zespołu w Polsce. Występ ten odbył się w 1989 r., orkiestra wykonała na nim msze h-moll J.S. Bacha" - wyjaśnił.

Na festiwalu odbędą się dwa koncerty pt. "Muzyka dla pokoju". Na pierwszym z nich polscy i japońscy soliści wraz z Hiroshima Symphony Orchestra, orkiestrą Sinfonia Varsovia oraz Chórem opery i Filharmonii Podlaskiej wykonają IX Symfonię Ludwiga van Beethovena d-moll op. 125.

Na drugim koncercie "Muzyka dla pokoju" połączone orkiestry: japońska i polska, akompaniować będą Marcie Argerich oraz Nelsonowi Freire'owi, którzy zagrają pod dyrekcją Tatsuya Shimono.

Muzycy wykonają uwerturę koncertową "Bajka" Stanisława Moniuszki, "A Procession for Peace" Andrzeja Panufnika, "Tren-Ofiarom Hiroszimy na 52 instrumenty smyczkowe" Krzysztofa Pendereckiegp, Suitę "Solaris" Dai Fujikury oraz koncert fortepianowy f-moll op. 21 Chopina.

Na festiwal w 2019 r. przyjadą również m.in.: tenor Christopher Pregardien, pianiści Kevin Kenner i Charles Richard-Hamelin, skrzypaczka Alena Baeva.

Na jednym z koncertów festiwalu usłyszymy skrzypce Guarneri "Lipiński" (należały kiedyś do skrzypka Karola Lipińskiego). Zagra na nich obecny właściciel - Daniel Hope.

Festiwal zakończy się 1 września. Szczegóły oraz pełny program można znaleźć na stronie: festiwal.nifc.pl/pl/2019/opis >>