Dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie Maria Anna Potocka odebrała w piątek od prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego pięcioletnią nominację na dyrektora Bunkra Sztuki. Jej zastępcą będzie Ewa Szafran – powiedziała PAP rzeczniczka prezydenta Monika Chylaszek.

Jak poinformował w komunikacie Urząd Miasta "pierwszym i równocześnie najważniejszym zadaniem nowej dyrektor będzie modernizacja Bunkra Sztuki oraz pozyskanie środków zewnętrznych na przeprowadzenie inwestycji". Remont będzie wiązał się z zamknięciem galerii na około trzy lata od rozpoczęcia inwestycji, a czas ten nowa dyrektor chce wykorzystać na opracowanie koncepcji działania galerii w nowej odsłonie.

Maria Anna Potocka ma łączyć stanowiska dyrektorki MOCAK i Bunkra Sztuki. "Jednak oba miejsca mają zachować swój odrębny charakter. Równocześnie miasto rozpocznie przygotowania do połączenia instytucji" – powiedziała PAP Chylaszek.

Przeciwko koncepcji połączenia Bunkra Sztuki i Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK protestowali pracownicy Bunkra oraz osoby (m.in. artyści, kuratorzy wystaw, krytycy), którzy założyli Towarzystwo Osób Kibicujących Galerii Bunkier Sztuki. Ich zdaniem instytucje te mają różny charakter i powinny pozostać niezależne. Domagali się więc, aby miasto zorganizowało nowy konkurs na dyrektora Bunkra (poprzednia dyrektor Magdalena Ziółkowska zrezygnowała w połowie kadencji) i by pozostał on samodzielną miejską instytucją kultury.

We wtorek prezydent spotkał się z przeciwnikami połączenia Bunkra Sztuki z MOCAK-iem. Krakowska artystka Monika Drożyńska z Towarzystwa Osób Kibicujących Galerii Bunkier Sztuki powiedziała po spotkaniu, że grupa ta proponuje, aby "oddzielić istnienie galerii Bunkier Sztuki od budynku, w którym się znajduje". "Zaproponowaliśmy zamknięcie budynku, wyłonienie menedżera na czas remontu i powołanie zespołu programowego, który zaproponuje plan działania galerii Bunkier Sztuki" – wyjaśniła.

O szczegółach przedstawiciele Bunkra i środowiska artystów mają rozmawiać z władzami miasta podczas kolejnego spotkania, które zaplanowano 13 marca.

Maria Anna Potocka jest krytykiem, kuratorem i teoretykiem sztuki. W latach 2002–2010 była dyrektorem Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Należy do Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów i Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński nie wniósł sprzeciwu wobec zamiaru powołania Potockiej na dyrektora Bunkra Sztuki bez przeprowadzania konkursu.

Jej zastępczynią będzie Ewa Szafran, w latach 2003-17 zastępca dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego, odpowiedzialna m.in. za restrukturyzację majątku, inwestycje oraz remonty. W latach 2010-2012 nadzorowała budowę Małopolskiego Ogrodu Sztuki, a w l. 2015-2016 była odpowiedzialna za remont i przebudowę budynku magazynu Teatru im. J. Słowackiego.