Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu nie przypadkowo obchodzony jest 27 stycznia. To rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku. W tym roku w ramach obchodów na ulice stolicy wyjedzie pusty zabytkowy tramwaj oznaczony gwiazdą Dawida, Teatr Żydowski im. Ester Rachel i Idy Kamińskiej zaprosi na „Rejwach” - spektakl zrealizowany na podstawie głośnej książki Mikołaja Grynberga pod tym samym tytułem, a mieszkańcy całej Polski zapalą świece w oknach domów.
"Rejwach" Teatr Żydowski Fot. Bartek Warzecha / Media

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 roku. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku.

Uchwalenie dnia pamięci miało na celu nie tylko uczczenie pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, ale i wyraźny sprzeciw wobec nieuznawania Holocaustu jako wydarzenia historycznego. W swojej rezolucji Zgromadzenie Ogólne ONZ wezwało również do przedsięwzięcia środków mobilizujących narody, aby podtrzymać pamięć i edukację na temat Holokaustu, by ten czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami.

Warszawskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu co roku gromadzą przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, ambasad, organizacji społecznych i wyznaniowych, którzy 27 stycznia o godz. 12 złożą kwiaty podczas uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta (ul. Zamenhofa/al. Sendlerowej).

Wsparcie i udział w uroczystości przedstawicieli Kościoła katolickiego oraz innych wspólnot wyznaniowych będzie bardzo ważnym akcentem podkreślającym duchowy wymiar tego wydarzenia. Przedstawiciele różnych wyznań i kościołów odmówią modlitwę ekumeniczną za pomordowanych.

Uroczystości związane z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbędą się w Warszawie pod Honorowym Patronatem Prezydenta m. st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

W ramach obchodów na ulice wyjedzie pusty zabytkowy tramwaj oznaczony gwiazdą Dawida, Teatr Żydowski im. Ester Rachel i Idy Kamińskiej zaprosi na „Rejwach” - spektakl zrealizowany na podstawie głośnej książki Mikołaja Grynberga, a mieszkańcy zapalą świece w oknach mieszkań.

tramwaj getto / Media

„Rejwach” w Teatrze Żydowskim

W ramach obchodów Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w dniu 26 stycznia o godz. 19.00 i 27 stycznia o godz. 18.00 zaprasza na spektakl „Rejwach” w reżyserii Andrzeja Krakowskiego (Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a).

„Rejwach” jest sceniczną interpretacją jednej z najgłośniejszych książek 2018 roku. To poruszające historie opowiedziane przez Żydów i Polaków różnych pokoleń. Ich relacje, osobiste wyznania, a czasem frywolny dowcip, tworzą wielogłosową narrację. To niejednoznaczne diagnozy stanu relacji polsko-żydowskich.

Wśród twórców spektaklu, obok Andrzeja Krakowskiego, nowojorskiego reżysera, producenta i pisarza, autora książki „Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood”, znalazł się ceniony na całym świecie zespół KROKE, a za wideo i reżyserię świateł odpowiada znany polski operator filmowy, Andrzej Wolf – autor filmu „Historia Ireny Sendlerowej”.

Światło Pamięci

Światło pamięci przywraca życie, od nas dzisiaj zależy, by to światło nie zgasło – apeluje Gołda Tencer.

Z inicjatywy Fundacji Shalom, 27 stycznia o godz. 18.00, już po raz kolejny, mieszkańcy całej Polski zapalą świece w oknach swoich domów, symbolem płonącej świecy wyrażając solidarność z milionami niewinnych ofiar Holokaustu oraz nadzieję na poszanowanie życia ludzkiego.

Ta ogólnopolska akcja zyskała poparcie przedstawicieli Kościoła katolickiego oraz innych wyznań w Polsce.

Światło Pamięci będzie można także zapalić w Internecie.

Rejwach według Mikołaja Grynberga na scenie Teatru Żydowskiego w Warszawie, fot. Andrzej Wolf / Media

Tramwaj – symbol

27 stycznia 2019 roku w godz. 12.00 – 18.00 na ulice Warszawy wyjedzie zabytkowy tramwaj oznaczony gwiazdą Dawida. Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy w czasie II wojny światowej zostali wymordowani w obozach zagłady i w gettach.

Tramwaj przejedzie trasą: Plac Narutowicza – Filtrowa – Nowowiejska – Marszałkowska – Andersa – Stawki – al. Jana Pawła II – Popiełuszki – Metro Marymont – Popiełuszki – al. Jana Pawła II – Okopowa – Towarowa – Plac Zawiszy – Plac Narutowicza.

Na uroczystości zaprasza Fundacja Shalom. Współorganizatorami wydarzeń są: Stołeczna Estrada, Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o. oraz Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz.