15 grudnia na Dużej Scenie Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu odbędzie się premiera "Mistrza i Małgorzaty" Michaiła Bułhakowa w reż. Gabriela Gietzkiego. Reżyser mówił na środowej próbie medialnej, że spektakl ma liczne odniesienia do naszej współczesności.

Reżyser spektaklu, Gabriel Gietzky, powiedział, że odnosi wrażenie, że im dłużej pracuje nad rosyjską powieścią, im więcej czyta kolejnych tłumaczeń, "to wyłania mi się w głowie takie hasło, które wręcz krzyczy z "Mistrza i Małgorzaty" Bułhakowa - obudźcie się".

Dodał, że "tekst powieści odwołuje się do rudymentarnych prawd i objawień życiowych, skierowanych do człowieka. Opisuje je w sposób metafizyczny, mistyczny, dowcipny i śmieszy, bez zadęcia na nauczanie".

Zdaniem reżysera Woland - bohater "Mistrza i Małgorzaty" Bułhakowa – który był diabłem "po to pojawia się u nas w Kaliszu, żeby zasugerować ocknięcie się ludzi i tej rzeczywistości, która aktualnie w danym momencie i danym czasie się dzieje. Te realia staraliśmy się tak wykreować w spektaklu, żeby z jednej strony opowiedzieć świat +Mistrza i Małgorzaty+, ale z drugiej strony, żeby współczesny widz usłyszał i zobaczył, że to jest świat, który przylega do naszej rzeczywistości. Mam zwyczaj nie definiowania spektakli, ale stawiania pytań" - powiedział Gabriel Gietzky.

Małgorzatę zagra debiutująca na kaliskiej scenie 25-letnia Malwina Brych, która mówiła w środę, że rola jest dla niej dużym wyzwaniem, "bo zazwyczaj aktorki, grające postać Małgorzaty są nieco starsze ode mnie. To już na początku było wyzwanie dla mnie, jak odnaleźć postać bardzo dojrzałej kobiety gdzieś w świecie, w którym jakby dopiero sama buduję siebie, jako kobietę". Malwina Brych mówiła, że nie starała się szukać inspiracji i wykonań w innych spektaklach, wolała "poszukać Małgorzaty w sobie". W rolę Mistrza wcieli się Michał Grzybowski, natomiast Wolana zagra Michał Wierzbicki.

Zdaniem dyrektora teatru, Bartosza Zaczykiewicza, "Mistrz i Małgorzata" Michaiła Bułhakowa jest jedną z największych premier sezonu w Kaliszu. Na scenie pojawi się 14 aktorów, 3 tancerzy, przygotowywanych jest ponad 30 kostiumów.

Na scenie wystąpią także Agnieszka Dulęba-Kasza, Krystyna Horodyńska, Małgorzata Kałędkiewicz-Pawłowska, Aleksandra Pałka, Bożena Remelska, Izabela Wierzbicka, Zbigniew Antoniewicz, Jakub Łopatka, Wojciech Masacz, Maciej Zuchowicz, Aleksandra Smoliga, Mikołaj Dolata i Piotr Żurawski.

Michaił Bułhakow nad powieścią pracował 12 lat, jej publikacja była zakazywana przez radziecką cenzurę przez prawie 30 lat. "Rozgrywająca się w latach 30. ubiegłego wieku w radzieckiej Rosji pełna symboli satyra na epokę stalinowską, analizuje istotę zła, niezbędnego dla istnienia dobra i ukazuje oryginalny portret diabła we współczesnym świecie" - informuje biuro prasowe kaliskiego teatru.

Premiera „Mistrza i Małgorzaty” odbędzie się na Dużej Scenie kaliskiego teatru w sobotę 15 grudnia o godz. 19:00. Kolejne wieczorne pokazy zaplanowane są na 16 i 30 grudnia. Spektakl powróci na scenę 5 i 6 stycznia 2019 r.