"Niepodległość" - pełnometrażowy film dokumentalny pokazujący fenomen odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r., zbudowany z archiwalnych materiałów z lat 1914-1923, zrealizowany przez MKiDN, telewizję POLSAT oraz MWM Media jest już dostępny na DVD - poinformowało MKiDN.

Film w reż. Krzysztofa Talczewskiego powstał po kilkuletniej kwerendzie w światowych archiwach filmowych - m.in. francuskich, niemieckich, rosyjskich, amerykańskich, ukraińskich i polskich. Archiwalia zostały zrekonstruowane cyfrowo, pokolorowane i udźwiękowione. "Ten zabieg pozwolił nowocześnie zobrazować niezwykłą opowieść o tym wyjątkowym czasie" - podkreśla resort kultury.

Współautor scenariusza do filmu i producent kreatywny Mirosław Bork, przed premierą filmu, powiedział PAP, że w filmie zobaczymy nie tylko "Polskę oficjalną, maszerującą - chociaż taką też - tylko Polskę zwyczajną, polskie miasta i miasteczka, Kresy Wschodnie, Warszawę, Kraków, Lwów, Wilno".

"Wszyscy mówimy o 11 listopada 1918 r., a tego dnia tak naprawdę zdarzyła się jedna istotna rzecz: Niemcy podpisały kapitulację. Z punktu widzenia polskiej historii, budowy państwa polskiego, kreowania granic, byliśmy dopiero na początku drogi. Zaczynając w roku 1918 od wydarzeń w Królestwie Polskim i Galicji, docieramy do roku 1922, kiedy udało nam się zamknąć sprawę wileńską. Tyle lat trwały powstania, plebiscyty, międzynarodowa walka dyplomatyczna i kolejne wojny, które musieliśmy stoczyć - m.in. wojna bolszewicka" - przypomniał Bork.

Na ekranie widzowie mogą zobaczyć również ojców polskiej niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego, którzy - jak podkreśla MKiDN - "w ważnej historycznie chwili odłożyli na bok swoje ambicje i porozumieli się ponad podziałami dla dobra ojczyzny".

Oceniono, że "niezwykłym przeżyciem jest również spojrzenie z bliska na codzienne życie Polaków, tysiąca patriotów, którzy od nowa budują swoje miejsce na ziemi w odzyskanej ojczyźnie". Po raz pierwszy w filmie można zobaczyć ujęcia polskich ulic z tego okresu w kolorze, podejrzeć ówczesną codzienność, spacerować ulicami Warszawy.

Muzykę do filmu skomponował Krzesimir Dębski. Produkcję konsultowali prof. Grzegorz Nowik i prof. Wojciech Roszkowski.

Premiera filmu "Niepodległość" odbyła się 12 listopada w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej.