To nazwisko zna każdy kinoman, nie tylko w Polsce. W końcu Kamiński to od ćwierćwiecza stały współpracownik Stevena Spielberga, laureat dwóch Oscarów za najlepsze zdjęcia (i czterech kolejnych nominacji), jeden z najwybitniejszych operatorów filmowych pracujących dziś w Hollywood.
Reklama
Dziennik Gazeta Prawna
W czasie stanu wojennego wyemigrował do USA. I choć karierę zaczynał od pracy na planach tandetnych filmów niskobudżetowych, jego talent dostrzegł Spielberg. Zaprosił go do współpracy przy telewizyjnym filmie „Class of ‚61”, a później przy głośnej „Liście Schindlera” (1993). Kamiński nie zawiódł: w czarno-białych, nastrojowych kadrach odtworzył realia krakowskiego getta, za co zdobył pierwszego Oscara. Kamiński potrafi na ekranie pokazać wszystko: od rezerwatu dinozaurów w drugiej części „Parku Jurajskiego” (1997) przez piekło D-Day w „Szeregowcu Ryanie” (1998) po duszną atmosferę okrętu niewolników w „Amistad” (1997). „Niestety, wielu z nas często nie potrafi wyrzec się chęci stworzenia ładnych kadrów. To błąd. Kino jest jak życie. Nie zawsze piękne” – mówił Barbarze Hollender.
Pisząc o nim, nie można nie wspomnieć o innych, którzy zrobili hollywoodzkie kariery. Sławomir Idziak za zdjęcia do „Helikoptera w ogniu” dostał nominację do Oscara, Andrzej Sekuła pracował przy pierwszych filmach Quentina Tarantino (m.in. „Pulp Fiction”), Dariusz Wolski ożywił „Piratów z Karaibów” i stale pracuje z Ridleyem Scottem.