Etykieta barda Solidarności była o tyle krzywdząca, że sprowadzała artystę wielowymiarowego do szufladki grajka zaangażowanego politycznie.

Ludzie Niepodległości

Ludzie Niepodległości

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Szybciej zdarł głos niż łatkę barda Solidarności, przypiętą mu z powodu nieszczęsnych „Murów” – przez to, że były opacznie odczytywane, nazwał je swoją największą klęską. Etykieta barda „S” była o tyle krzywdząca (choć sympatykiem Solidarności był), że sprowadzała artystę wielowymiarowego do przyciasnej szufladki grajka zaangażowanego politycznie. A to była tylko jedna z wielu twarzy Kaczmarskiego. Artysty osobnego i niepokornego.

Także wobec siebie samego. Nikt tak pięknie nie potrafił się wadzić z Bogiem jak ateista Kaczmarski (chrzest przyjął dopiero na łożu śmierci), u którego tematy biblijne powracały równie często, co malarskie czy historyczne. Choć napisał ponad 1000 utworów, swój los jakby przepowiedział w piosence otwierającej jego debiutancką płytę: „Ja tu na krótko! Kochani – pozwolicie?/Przed wami chcę naprawdę szczerze się wysilić!/To dla was chwila, dla mnie całe życie!/Nim zniknę – niech pokrzyczę krótką chwilę!”. Więc krzyczał głosem Noego ostrzegającego przed potopem, Włodzimierza Wysockiego schodzącego do ósmego kręgu piekieł, Kasandry przestrzegającej przed upadkiem Troi czy spalonych żywcem robotników remontujących statek „MS Konopnicka”.

Zobacz, kto jeszcze znalazł się na naszej liście>>