XIII Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski rozpocznie się w sobotę wieczorem Radomiu. W czasie siedmiu festiwalowych dni ocenianych będzie 11 przedstawień z Polski, Austrii i Argentyny.

W pierwszym dniu publiczność obejrzy dwa spektakle - "Operetkę" w wykonaniu Teatru Witkacego z Zakopanego (reż. Andrzej Dziuk) oraz premierę "Ferdydurke" (reż. Alina Moś-Kerger) przygotowaną przez organizatora festiwalu - Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.

"Ferdydurke pojawi się na festiwalowej scenie jeszcze w innych, bardzo różnych odsłonach" - powiedział PAP dyr. radomskiego teatru Zbigniew Rybka.

Na motywach tej powieści oparte jest przedstawienie baletowe "Pupa", które w Radomiu zaprezentuje Polski Balet Narodowy (reż. Anna Hop, muz. Stanisław Syrewicz). "Ferdydurke" zainspirował się też teatr z Buenos Aires w Argentynie, który do Radomia przyjedzie ze spektaklem "Nic specjalnego" ("Nada Especial"), reż. Braian Alonso. Publiczność zobaczy również ). "Ferdydurke" powstałą w koprodukcji Teatru Malabar Hotel i Teatru Dramatycznego w Warszawie (reż. Magda Miklasz).

Lubianą przez widzów "Iwonę, księżniczką Burgunda" pokaże: Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego z Wałbrzycha (reż. Grzegorz Jaremko) oraz Theater XYZ z Wiednia (reż. Magdalena Marszałkowska). "Trans-Atlantyk" (reż. Artur Tyszkiewicz) wystawi Teatr Ateneum im. S. Jaracza z Warszawy, a "Operetkę" (reż. Waldemar Zawodziński) - Szkoła Filmowa w Łodzi.

Z kolei "Tancerz mecenasa Kraykowskiego" (reż. Jacek Bunsch) to propozycja Lubuskiego Teatru z Zielonej Góry. Teatr Polski im. A. Szyfmana w Warszawie zaprezentuje na radomskim festiwalu swoją najnowszą produkcję "Deprawator", opowiadającą o relacjach Witolda Gombrowicza z Czesławem Miłoszem.

Widzowie festiwalu zobaczą także dwa spektakle poza konkursem, znajdujące się w repertuarze radomskiego teatru. Będzie to premiera spektaklu "Ja, Feuerbach" (reż. Zbigniew Rybka) oraz "Jestem" (reż. Andrzej Sadowski).

Festiwalowi towarzyszyć mają dwie wystawy: Konkursu Fotografii Teatralnej - ekspozycja organizowana we współpracy z Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego oraz wystawa poświęcona 25-leciu Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego (1993-2018). Wspólnie z Instytutem Teatralnym zaplanowano też "Spacer teatralny" po miejscach związanych z historią radomskiego teatru. Będzie to m.in. obecny Kościół Ewangelicko-Augsburski, który od 1918 r. był pierwszym teatralnym budynkiem w mieście i dawne ogrody przy obecnej ul. Witolda, gdzie od 1885 do 1908 r. mieścił się teatr letni.

Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski powstał 25 lat temu. Jest organizowany w Radomiu co dwa lata. Począwszy od VIII edycji MFG ma formę konkursu, w którym spektakle ocenia jury złożone z ludzi teatru - krytyków, reżyserów, teatrologów. Tegoroczne spektakle oceni jury w składzie: Bożena Sawicka, Jacek Wakar, Jacek Cieślak i Łukasz Drewniak.

Festiwal Gombrowiczowski nieprzypadkowo odbywa się w Radomiu. W niedalekiej Wsoli, w miejscowym pałacyku, w latach 1924-39 mieszkał brat Gombrowicza - Jerzy, u którego autor "Ferdydurke" spędzał wakacje. Tutaj rodziły się pierwsze literackie pomysły, a dziś znajduje się Muzeum Witolda Gombrowicza.

Organizatorami festiwalu są Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu i miasto Radom. Impreza jest współfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.