Kilkadziesiąt atrakcji - projekcje audiowizualne, mappingi 3D, iluminacje budynków, instalacje świetlne i koncerty znalazły się w programie kolejnej edycji największego festiwalu światła w Polsce - Light. Move. Festivalu, który rozpoczyna się w piątek w Łodzi.

Tegoroczna impreza swoją tematyką nawiązuje do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Według organizatorów, program artystyczny skupiać się ma na wspomnieniach, melodiach, słowach i obrazach tworzących historię odzyskania przez Polskę niepodległości. Różnego rodzaju wydarzenia - m.in. wielkoformatowe projekcje audiowizualne, mappingi 3D, iluminacje budynków, instalacje świetlne i koncerty - zaplanowano w kilkunastu miejscach Łodzi.

W ścisłym centrum miasta zrealizowanych zostanie kilka projekcji wielkoformatowych, które będą prezentowane w zrewitalizowanych obszarach. Iluminacja na ulicy Piotrkowskiej ma "podkreślić urodę eklektycznej łódzkiej architektury", mappingi na pl. Wolności mają nawiązywać tematyką do polskiej kinematografii i do łódzkiej Szkoły Filmowej, a na pl. Dąbrowskiego przypomnieć o stuleciu nadania praw wyborczych kobietom.

Z kolei na północnej elewacji budynku Dworca Łódź Fabryczna będzie można podziwiać olbrzymich rozmiarów animację autorstwa polskiego artysty mieszkającego we Francji Miłosza Łuczyńskiego, a na Rynku Manufaktury - świecący domek z kart.

Pokazana zostanie nowoczesna instalacja świetlna rozpiętą nad ulicą Piotrkowską. W Parku Staromiejskim zaplanowano laser show i instalacje świetlne, m.in. zbudowane tam gotyckie sklepienie z nitek. Tam również znajdzie się strefa dla rodzin z dziećmi. W Pasażu Schillera zabłyśnie świetlne drzewo motyli - duża instalacja o rozmiarach 12 m na 12 m.

Festiwal to także muzyka. Muzykę m.in. do mappingu inspirowanego kultowymi polskimi filmami skomponuje Łukasz Rostkowski, znany jako L.U.C.

W związku z festiwalem Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zwiększyło - na głównych liniach - częstotliwość i wydłużyło godziny kursowania autobusów i tramwajów. Uruchomi też specjalną linię festiwalową. Wszystkie zmiany obowiązywać będą w piątek, sobotę i niedzielę od ok. 18 do ok. 2 w nocy.

Tegoroczny festiwal, potrwa od piątku do niedzieli. W ubiegłym roku, gdy motywem przewodnim wydarzenia była awangarda, uczestniczyło w nim prawie 700 tys. osób.