Wiele irańskich produkcji reżyserowanych m.in. przez takich twórców jak Asghar Farhadi czy Majid Majidi trafiło do klasyki światowej kinematografii.Co warto zobaczyć (pierwszy raz lub jeszcze raz)? Oto lista najciekawszych tytułów.

Dzieci niebios (1997)

Ali (Amir Farrokh Hashemian) i Zahra (Bahare Seddiqi) są pochodzącym z bardzo biednej rodziny rodzeństwem. Pewnego dnia chłopak gubi buty swojej siostry. Dzieci wpadają w panikę. Wiedzą, że rodziców nie stać na nową parę. Postanawiają więc wymieniać się tą, która im pozostała. Zahra chodzi w niej do szkoły na pierwszą zmianę, potem buty przejmuje Ali. Zahra niespodziewanie dostrzega swoje buty na nogach koleżanki i postanawia odebrać swoją własność. Dzieci rezygnują z realizacji planu, kiedy odkrywają, że dziewczynka ma niewidomego ojca. Wciąż jednak pozostaje nierozwiązany problem: skąd wziąć brakującą parę butów?

Gatunek: dramat, komedia
Reżyseria: Majid Majidi
Aktorzy: Mohammad Amir Naji, Amir Farrokh Hashemian, Bahare Seddiqi

Kolory raju (1999)

Do szkoły dla niewidomych w Teheranie po swoje dzieci przyjeżdżają rodzice, aby je zabrać na wakacje. Wszystkie dzieci wyjeżdżają, tylko ośmioletni Mohammad ciągle czeka na swojego ojca. Kiedy ten w końcu przyjeżdża, pyta nauczycieli, czy jego syn nie mógłby zostać w szkole na stałe. Nauczyciele odmawiają. Ojciec zabiera więc Mohammada do domu, który znajduje się w górach na północy Iranu. Podróż ta jest pełną radości afirmacją życia i świata.

Gatunek: dramat, familijny
Reżyseria: Majid Majidi
Aktorzy: Hossein Mahjoub, Mohsen Ramezani, Salameh FeyziGdyby żółwie mogły latać (2004)

Akcja filmu rozgrywa się w obozie na kurdyjskich uchodźców, przy granicy iracko-tureckiej w przededniu amerykańskiej interwencji w Iraku. Trzynastoletni Satellite (Soran Ebrahim) jest znany z podstawowej znajomości angielskiego oraz instalacji anten satelitarnych dla lokalnych mieszkańców, dzięki którym mogą dowiedzieć się o nowych działaniach Saddama Husajna. Jest przywódcą grupy dzieci, które z narażeniem życia oczyszczają okolicę z min lądowych.

Pewnego dnia spotyka Agrin (Avaz Latif), sierotę, która wędruje ze swoim niepełnosprawnym bratem Henkovem, który zdaje się posiadać dar jasnowidzenia.

Gatunek: dramat, wojenny
Reżyseria: Bahman Ghobadi
Aktorzy: Soran Ebrahim, Avaz Latif, Saddam Hossein FeysalPieśń wróbli (2008)

Karim jedzie do miasta, aby oddać do naprawy aparat słuchowy swojej córki. Podwozi pewnego mężczyznę na swoim motorowerze i dostaje za to całkiem sporą sumę, postanawia więc zostać taksówkarzem. Codziennie jeździ do miasta i przywozi stamtąd różne graty - stare meble, części samochodowe itp. Wkrótce podwórko Karima przeradza się w złomowisko a on sam - z przyjaznego i chętnego do pomocy - w zachłannego i skupionego jedynie na swoich rupieciach człowieka. Nie znajduje czasu dla rodziny, zapomina o problemach żony, a kiedy widzi, jak ta oddaje biednym sąsiadom drzwi, bez skrupułów je zabiera. Jednak pewnego wieczora, kiedy sortuje swoje zbiory, łamie nogę. Przykuty do łóżka, znów obserwuje swoją żonę i dzieci, które z wysiłkiem próbują zarobić pieniądze, aby przeżyć. Na własne oczy widzi, jak wiele pomocy otrzymują od sąsiadów w tych trudnych chwilach.

Gatunek: dramat
Reżyseria: Majid Majidi
Aktorzy: Mohammad Amir Naji, Hossein Aghazi, Maryam AkbariCo wiesz o Elly? (2009)

Po wielu latach życia w Niemczech Ahmad wybiera się z wizytą do Iranu. Jego znajomi z czasów studenckich postanawiają zorganizować trzydniowy wypad nad Morze Kaspijskie. Jedna z dziewczyn, radosna Sepideh, bierze organizację w swoje ręce. Nie informując przyjaciół zaprasza Elly, opiekunkę córki ze żłobka. Ahmad, który właśnie zakończył nieudane małżeństwo z Niemką, chciałby związać się na stałe z Iranką. Jego przyjaciele powoli uzmysławiają sobie, dlaczego Sepideh zaprosiła Elly. Wszyscy po kolei wychwalają jej zalety. Drugiego dnia wydarza się coś, co prowadzi do zniknięcia Elly. Radosna atmosfera ulatuje, gdy przyjaciele starają się zrozumieć, jak i dlaczego zniknęła.

Gatunek: dramat
Reżyseria: Asghar Farhadi
Aktorzy: Golshifteh Farahani, Shahab Hosseini, Taraneh Alidoosti

Rozstanie (2011)

Nader i Simin są małżeństwem od czternastu lat oraz mieszkają z jedenastoletnią córką Termeh w Teheranie. Rodzina należy do miejskiej klasy średniej, jednakże para jest na krawędzi separacji. Simin pragnie wyjechać z kraju wraz z mężem i córką, gdyż nie chce aby Termeh dorastała wśród warunków panujących w Iranie. Jednakże Nader nie podziela zdania żony, ma również obawy co do losu swojego ojca, chorującego na Alzheimera. Sytuację komplikuje fakt, gdy Nader zatrudnia do opieki nad ojcem dziewczynę z niższej klasy społecznej. Simin składa pozew o rozwód. Kiedy opiekunka traci dziecko w wyniku nieszczęśliwego wypadku, oskarża Nadera o to, że przyczynił się do śmierci dziecka.

Gatunek: dramat
Reżyseria: Asghar Farhadi
Aktorzy: Peyman Moaadi, Leila Hatami, Sareh Bayat

Klient (2016)

Młode małżeństwo musi nieoczekiwanie opuścić swoje mieszkanie. Wprowadzają się do użyczonego przez znajomego lokalu w centrum Teheranu, nie zdając sobie sprawy, kto był jego poprzednim najemcą. Gdy w nowym mieszkaniu nieznany sprawca napada na kobietę, jej mąż rozpoczyna prywatne śledztwo. Mężczyzna usiłuje za wszelką cenę, bez pomocy policji, dotrzeć do agresora, by poznać motywy jego działania. Seria nieoczekiwanych wydarzeń w dramatyczny sposób zmieni życie małżonków.

Gatunek: dramat, thriller
Reżyseria: Asghar Farhadi
Aktorzy: Taraneh Alidoosti, Shahab Hosseini, Babak Karimi