W annałach światowej kinematografii zapisały się japońskie dzieła nie tylko legendarnego Akiry Kurosawy („Siedmiu samurajów"). Warte obejrzenia są także takie tytuły jak m.in. „Spirited Away: W krainie Bogów" oraz znakomita komedia „Linda Linda Linda".

Spirited Away: W krainie Bogów

Chihiro jest kapryśną, upartą dziesięcioletnią dziewczynką, która uważa, że cały świat powinien spełniać jej zachcianki. Gdy rodzice oznajmiają jej, że trzeba będzie wyprowadzić się z domu, Chihiro jest z tego powodu zła i nie myśli tego ukrywać. Zabrnąwszy w tajemniczą ślepą uliczkę, rodzina staje nagle przed ogromnym czerwonym domem, do którego wnętrza prowadzi niekończący się tunel, rozwarty jak ogromne usta. Wkrótce okazuje się, że Chihiro i jej rodzice wtargnęli do świata zamieszkanego przez starożytnych bogów i magiczne stworzenia, świata, którym rządzi demoniczna czarownica, okrutna Yubaba.

Gatunek: animowany, dramat (2003)
Reżyseria: Hayao Miyazaki
Aktorzy: Rumi Hîragi, Miyu Irino, Mari Natsuki

Siedmiu samurajów

Akcja filmu toczy się w XVI-wiecznej Japonii. Biedna japońska wioska jest co roku atakowana przez bandytów, którzy zabierają większość żywności. Mieszkańcom grozi śmierć głodowa, dlatego postanawiają wynająć grupę ubogich rōninów (samurajów pozbawionych zwierzchnika) do walki z bandytami.

Gatunek: dramat (1954)
Reżyseria: Akira Kurosawa
Aktorzy: Toshirô Mifune, Takashi Shimura, Keiko Tsushima

Pożegnania

Daigo Kobayashi jest tokijskim wiolonczelistą, który stracił pracę, gdy rozwiązano orkiestrę, w której grał. Wkrótce po tym Daigo postanawia wraz z żoną wrócić do rodzimej Sakaty i poszukać nowej pracy. Pewnego dnia przyjmuje ofertę NK Agency szukającej do pracy „towarzysza podróży”. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej Daigo dowiaduje się, że skrót NK jest akronimem nōkan – firmy zatrudniającej pracowników do domu pogrzebowego, gdzie przygotowuje się umarłych do ostatniej podróży.

Gatunek: dramat muzyczny (2008)
Reżyseria: Yôjirô Takita
Aktorzy: Masahiro Motoki, Tsutomu Yamazaki, Ryôko Hirosue

Battle Royale

Japonia, czas niedalekiej przyszłości. Kryzys gospodarczy doprowadza do wzrostu przestępczości i anarchii wśród młodzieży. W szkołach panuje przemoc. W tej sytuacji rząd wprowadza przeznaczoną dla uczniów ustawę Battle Royale. Na jej mocy raz do roku studenci jednej klasy zostają osadzeni na bezludnej wyspie i zmuszeni do niesamowicie okrutnej gry. W ciągu trzech dni, korzystając z różnych rodzajów broni, muszą pozabijać pozostałych kolegów z klasy. Zasada jest prosta: może przeżyć tylko jedna osoba...

Gatunek: thriller, akcja (2000)
Reżyseria: Kinji Fukasaku
Aktorzy: Tatsuya Fujiwara, Aki Maeda, Tarô Yamamoto

Linda Linda Linda

Grupa uczennic utworzyła zespół, który wystąpi na szkolnym festiwalu. Do wielkiego i oczekiwanego występu już tylko trzy dni, a tymczasem... gitarzysta i wokalista zrezygnowali.Pozostali członkowie, Kei, Kyoko i Nozomi, decydują się na wykonanie coverów utworów Blue Hearts, w tym „Linda Linda", ale potrzebują nowego wokalisty.Sytuacja jest napięta. Znikąd ratunku. Pytają pierwszą przechadzającą się dziewczynę, która okazuje się... studentką z Korei, ledwo mówiącą po japońsku. Trudno, czasu coraz mniej. Nazywają swój zespół Paranmaum.Pierwszy dzień prób kończy się na tym, że wszystkie dziewczyny nie potrafią dobrze wykonać choćby swoich części utworów. Czy to się w ogóle może dobrze skończyć?

Gatunek: komedia (2005)
Reżyseria: Nobuhiro Yamashita
Aktorzy: Yû Kashii, Aki Maeda, Shiori Sekine