„Mitologia i historia” – to hasło, pod którym w tym roku odbędzie się ostatnia edycja Festiwalu Popkultury NiuCon, jednego z największych w Polsce konwentów poświęconych fantastyce i szeroko pojętej popkulturze. Festiwal odbędzie się we Wrocławiu w dniach 10-12 sierpnia.

Od 2008 festiwal gromadzi miłośników mangi, anime, fantasty, komiksów i gier komputerowych. W ostatnich latach brało w nim udział od 4 do 5 tys. uczestników. Tegoroczny NiuCon odbędzie się na terenie wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego pod hasłem „Mitologia i Historia".

„Oprócz naszych stałych i wiernych fanów zapraszamy na festiwal również mieszkańców Wrocławia. Z wieloma wydarzeniami wychodzimy bowiem w tym roku na zewnątrz organizując otwarte pokazy, spotkania i gry terenowe” – powiedziała organizatorka konwentu z Fundacji Popcooltura Monika Laureanne Sodkiewicz.

Jedną z największych otwartych atrakcji będzie słowiańska osada, która stanie na placu przed budynkiem Uniwersytetu Przyrodniczego; zbuduje ją grupa rekonstrukcyjna HundSkram.

„Pasjonuje nas wczesne średniowiecze, to jak ludzie wtedy żyli, w co się ubierali, co jedli, w co wierzono oraz jak walczono. Będziemy prezentować nasze stroje, uzbrojenie, przedmioty życia codziennego i wytwory rzemiosła. Opowiemy o magicznych ziołach i ich zastosowaniu w średniowiecznej obrzędowości pogańskiej” - zapowiedzieli rekonstruktorzy.

W sobotę rycerze, zarówno historyczni jak i fantastyczni, będą walczyć, za pomocą tzw. bezpiecznych mieczy w okolicznych zaułkach, na chodnikach i przy fontannie. Tego dnia odbędą się także występy grup tanecznych i akrobatycznych oraz warsztaty taneczne. W niedzielę z kolei będzie można wziąć udział w Disneyowskim Larpie – grze terenowej.

W trakcie konwentu odbędą się dyskusje m.in. o wizerunku diabła w popkulturze i LGBT w mitologiach świata. Obędzie się także panel o teoriach spiskowych na przestrzeni dziejów oraz spotkania poświęcone historii, w tym pamięci o II oojnie światowej w Japonii – „Jak Japonia zapamiętała II Wojnę Światową ? Czy Japończycy są ofiarami czy agresorami?”.

Punktem kulminacyjnym festiwalu będzie gala cosplay, podczas której uczestnicy zaprezentują swoje stroje i powalczą o miano twórczyni bądź twórcy najlepszej stylistyki i aranżacji.

Wśród gości NiuConu znajdą się pisarze oraz tłumacze science fiction i fantasy, twórcy komiksów, youtuberzy, blogerzy, podróżnicy, profesjonalni cosplayerzy.

W tym roku NiuCon oficjalnie kończy swoją działalność. „Przez 10 lat zdarzyło się mnóstwo wspaniałych rzeczy, uczestnicy przyjeżdżający z całej Polski mieli okazję poznać się i doskonale się bawić. Stwierdziliśmy jednak, że aby się rozwijać, należy co jakiś czas modyfikować formułę. NiuCon osiągnął szczyt i chcemy aby takim był zapamiętany” – mówiła organizatorka konwentu. „Oczywiście nie rezygnujemy z dalszych działań. Mamy mnóstwo planów – od organizacji Targów Popkultury po kameralne i tematyczne zloty zarówno miłośników kultury azjatyckiej jak i fantastyki” – dodała.

Organizatorzy festiwalu co roku zapraszają na imprezę wychowanków wrocławskich Domów Dziecka, którym zapewniają bezpłatny wstęp.

NiuCon odbędzie się przy Uniwersytecie Przyrodniczym w dniach 10-12 sierpnia.