Słynny francuski wirtuoz akordeonu i bandoneonu, Richard Galliano wystąpi w najbliższą sobotę - 11 sierpnia - na Międzynarodowym Plenerowym Festiwalu Jazz na Starówce w Warszawie.

Muzykowi towarzyszyć będzie zespół New Jazz Musette 4tet, w składzie: gitarzysta Jean-Marie Ecay, grający na kontrabasie – Yaron Stavi oraz na bębnach – Jean-Christophe Galliano.

"Richard Galliano, francuski multiinstrumentalista należy do grona najwybitniejszych europejskich twórców, dla których jazz, muzyka klasyczna, przeboje muzyki rozrywkowej i etnicznej stanowią źródła inspiracji. Wirtuoz akordeonu, bandoneonu jest niedoścignionym interpretatorem muzyki Astora Piazzolli - powiedziała PAP Iwona Strzelczyk Wojciechowska, dyrektor artystyczna Jazzu na Starówce. "Cieszymy się, że twórca charakterystycznego brzmienia określanego jako +new tango musette+ wystąpi na naszym festiwalu" – dodała.

Galliano znany i ceniony akordeonista zajmuje ważne miejsce na europejskiej scenie jazzowej; współpracował wieloma wybitnymi artystami takimi jak: Juliette Greco, Charles Aznavour, Serge Gainsbourg, Chet Baker, Charlie Haden, Toots Thielemans, Wynton Marsalis i Herbie Hancock.

Przez krytyków muzycznych i publiczność Richard Galliano uznawany jest za najwybitniejszego interpretatora muzyki Astora Piazzoli. "A słuchacze rozkochali się w charakterystycznym dla Galliano brzmieniu określanym jako +new tango musette+" - zaznacza Strzelczyk-Wojciechowska.

Akordeon zawdzięcza Galliano swoją karierę, to on bowiem wprowadził ten instrument do jazzowej improwizacji.

Richard Galliano urodził się w 1950 r. w Cannes, we Francji. Wcześnie – w wieku czterech lat - rozpoczął edukację muzyczną; studiował grę na fortepianie i akordeonie. Pierwszym jego nauczycielem był ojciec - akordeonista Luciene Galliano. Już jako 12-letni akordeonista wygrał międzynarodowy konkurs w Cannes.

Szybko rozwinęła się kariera młodego muzyka. Zaczął pojawiać się na paryskich recitalach Juliette Greco, Yvesa Montanda i Claude’a Nougaro, ale coraz częściej koncertował także z jazzmanami: trębaczem Chetem Bakerem, Ronem Carterem. Zauroczony jazzem Galliano porzucał często akordeon, improwizując na pianinie, organach, a nawet na gitarze.

Przełomowym momentem w muzyce i karierze francuskiego akordeonisty były koncerty z argentyńskim kompozytorem i bandeonistą Astorem Piazzollą. To on zachęcił muzyka do stworzenia francuskiego "nowego tanga".

W 1982 r. Richard Galliano otrzymał Django Reinhardt Prix, jedno z najważniejszych wyróżnień francuskiej Akademii Jazzu (Academie du Jazz). Jej laureatami byli m.in. pianista Michel Petrucciani oraz skrzypek Stephane Grappelli.

Album Richarda Galliano "New York Tango" z 1996 r., z udziałem kontrabasisty George'a Mraza, perkusisty Al Fostera i gitarzysty Bireli Lagrene'a został wyróżniony francuską nagrodą Victoires de la Musique. Galliano nagrał ponad 50 autorskich, firmowanych własnym nazwiskiem albumów.

Koncertuje od lat na światowych estradach, m.in. w Nowym Jorku, Rzymie, Paryżu, Hamburgu, Warszawie.

Organizatorem Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce jest Fundacja Jazz Art., a partnerami Austriackie Forum Kultury, Ambasada Włoch, Włoski Instytut Kultury. Koncerty odbywają się w każdą sobotę lata - do końca sierpnia 2018 r.