"Od 2010 r. – od roku Chopina - poświęcamy festiwal przede wszystkim dorobkowi jednego kompozytora. W tym roku świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, a żaden kompozytor nie wiąże się z tym wydarzeniem tak bardzo, jak Ignacy Jan Paderewski. Znalazł się on w centrum walki o wolność i między innymi dzięki fortepianowi tę wolność dla nas wygrał" – powiedziała PAP współorganizatorka festiwalu Anna Koprowicz.
Dodała, że jednym z najważniejszych wydarzeń będzie wykonanie Symfonii h-moll "Polonia". "Kompozycja po raz pierwszy zabrzmi na Pomorzu Zachodnim, a także – najprawdopodobniej – po raz pierwszy w Berlinie" – zaznaczyła Koprowicz.
Symfonię Polonia zagra Orkiestra Narodowej Filharmonii Lwowskiej pod batutą dyrektora festiwalu Bohdana Boguszewskiego. Jak powiedziała Anna Koprowicz, to kolejny akcent poświęcony Paderewskiemu. "To we Lwowie, w 1910 r. po raz pierwszy wykonano kompozycję przed polską publicznością z okazji setnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina". Rok później zagrano ją w Warszawie.
W szczecińskiej filharmonii po raz pierwszy zabrzmi też utwór poświęcony Ignacemu Janowi Paderewskiemu, skomponowany przez pianistę jazzowego Adama Makowicza. "Melomani czekają na ten utwór z ogromnym zainteresowaniem. To dla nas bardzo ważne wydarzenie" – podkreśliła współorganizatorka festiwalu. Koncert, podczas którego będzie można usłyszeć także standardy jazzowe, odbędzie się w sobotę.
Festiwal rozpocznie w czwartek pokaz filmu "Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy" w szczecińskim kinie Pionier 1907. Towarzyszyć mu będzie konferencja naukowa "Niepodległość wygrał na fortepianie".
Utwory pianisty i działacza niepodległościowego, m.in. Uwertura i Fantazja polska, zabrzmią podczas piątkowego koncertu "Hommage a Ignacy Jan Paderewski" w szczecińskiej filharmonii.
Symfonię Polonia będzie można usłyszeć w berlińskiej bazylice św. Jana Chrzciciela w niedzielę, a w Szczecinie w poniedziałek w bazylice archikatedralnej św. Jakuba Apostoła. W kolejnych dniach festiwalu w szczecińskiej bazylice, a także w kościele Miłosierdzia Bożego w Trzęsaczu wykonywane będą utwory patrona festiwalu.
Wśród gości wydarzenia znaleźli się, oprócz Orkiestry Narodowej Filharmonii Lwowskiej, także organiści: Mari Fukumoto, Katarzyna Ganczarska i Roman Perucki, pianiści, m.in. Marianna Humetska, Ivan Shemchuk czy Mirosława Białas, saksofonista Krzysztof Medyna, a także Zespół Animato i Krakowski Kwintet Instrumentów Dętych.
Festiwal zakończy się koncertem finałowym w wykonaniu Szczecin Philharmonic Big Band w sobotę 18 sierpnia.
Organizatorem festiwalu jest Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów Academia. Wydarzenie wspierają m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego, marszałek województwa zachodniopomorskiego, samorządy Szczecina i Rewala.
Polska Agencja Prasowa sprawuje patronat medialny nad tym wydarzeniem.