Paryski Luwr świętuje historyczny rekord - poinformowano w czwartek na stronie historycznego muzeum. Retrospektywę dzieł francuskiego malarza Eugene'a Delacroix od 29 marca odwiedziło 540 tys. widzów i jest to największa liczba zwiedzających jedną wystawę.

"Średnio każdego dnia mieliśmy 5,1 tys. widzów" - podano w, cytowanym przez TASS, komunikacie prasowym zamieszczonym na stronie internetowej Luwru. "Ta historyczna retrospekcja poświęcona jednemu z gigantów francuskiej sztuki, pierwsza od 1963 r., stała się największym sukcesem, jaki kiedykolwiek spotkał wystawę w murach Luwru" - podkreślono.

"Zorganizowanie 11 bezpłatnych zwiedzań nocnych w lipcu pozwoliło nam przyciągnąć dodatkowe 25 tys. osób, w tym także tych, którzy postanowili odwiedzić nas ponownie" - wyjaśnili autorzy komunikatu.

Dyrekcja Luwru podkreśliła, że "dość ważną rolę odegrała możliwość zakupu pojedynczego biletu, który umożliwiał obejrzenia zarówno ekspozycji stałych, jak i czasowych".

Jak podał TASS, w informacji prasowej nie określono, w jaki sposób przeprowadzono obliczenia: czy liczono zwiedzających czy liczbę sprzedanych biletów.

Na ekspozycji "Delacroix 1798-1863", otwartej 29 marca, zaprezentowano 180 prac francuskiego malarza. W centrum wystawy umieszczono najbardziej znany obraz romantycznego malarza - "Wolność wiodąca lud na barykady" (1830).

Kuratorzy wypożyczyli na tę wystawę obrazy z francuskich magazynów muzealnych, a także ze zbiorów w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Kanadzie i Belgii.

"Po sukcesie w Paryżu, wystawa zostanie przeniesiona i otwarta 17 września 2018 r. w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku" - poinformowano w oświadczeniu. "Będzie to pierwsza tego typu retrospektywa dzieł Delacroix w Nowym Jorku" - dodano.