Impreza organizowana jest przez Galerię im. Sleńdzińskich w Białymstoku. Tegoroczny jubileuszowy festiwal ma szczególny charakter - jak mówią organizatorzy - w dziesiątej edycji powrót będzie do początków ideowych festiwalu – "wiary w etos muzyki dawnej, w jej najbardziej transparentnej postaci".
Patronką wydarzenia jest Julitta Sleńdzińska (1927-1992) pianistka i klawesynistka, która w latach 90. przekazała miastu rodzinną kolekcję. Była jedną z prekursorek gry na instrumentach historycznych w Polsce. Artystce będzie poświęcony jeden z paneli popularnonaukowych oraz koncert, w dniu jej urodzin - 31 lipca.
Koordynator X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej, Wojciech Józefowicz w rozmowie z PAP przypomniał, że Sleńdzińska, wraz z kolekcją obrazów, rzeźb i pamiątek rodu, przekazała gminie Białystok również swój klawesyn. "Instrument firmy Zuckermann w latach 80. był jedną z pierwszych dostępnych w kraju tzw. kopii instrumentu historycznego. Dzięki obecności klawesynu, od 1993 roku w Galerii regularnie prezentowana jest muzyka na instrumentach dawnych" - podkreślił.
10. edycja festiwalu odbywa się pod hasłem "Językiem uniwersalnym, językiem własnym" i skupia się wokół tzw. wykonawstwa historycznie poinformowanego, czyli próbie odtworzenia pierwotnych warunków wykonywania muzyki. "Festiwalowe koncerty i spektakle są rodzajem hołdu złożonego prekursorom tego ruchu wykonawczego, a publiczność będzie mogła dowiedzieć się więcej o inspiracjach i pryncypiach +wykonawstwa historycznego+" - tłumaczył Józefowicz.
Jak powiedział, klimat festiwalu ma specyficzną formułę, "gdzie barokowa przeszłość miesza się z legendarną wschodnią gościnnością i repatrianckimi tradycjami artystycznymi". Wydarzenie nie jest jedynie cyklem koncertów wykonywanych na instrumentach dawnych, ale także "galą osobistości artystycznych z Polski i zagranicy” - wskazał.
Podczas festiwalu będzie można usłyszeć barokowe instrumenty: skrzypce, wiolonczele, altówkę, klawesyn, pozytyw, czy lutnię, a część wykonawców podczas występów będzie ubrana w stroje z epoki.
Koncert inaugurujący „W stylu ekskluzywnego eklektyzmu” w wykonaniu Martyny Pastuszki (skrzypce barokowe), Adama Pastuszki (skrzypce barokowe), Tomasza Pokrzywińskiego (wiolonczela barokowa) i Anny Urszuli Kucharskiej, która zagra na klawesynie, rozpocznie festiwal w niedzielę o godz. 19 w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku.
Mianem "nadzwyczajnego" organizatorzy określają koncert zespołu Profeti Della Quinta z Izraela pt. „Językiem Psalmu i przypowieści”, który zostanie wykonywany w języku hebrajskim i odbędzie się na zakończenie festiwalu w Sali Koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej, i będzie upamiętniał 75. Rocznicę Powstania w Getcie Białostockim.
W dni festiwalowe, oprócz koncertów odbywać się też będą panele popularnonaukowe, które przybliżą uczestnikom historię i specyfikę muzyki dawnej, znajdzie się też festiwalowy kącik dla Dzieci. Większość wydarzeń odbywać się będzie w Galerii im. Sleńdzińskich, przy ulicy Waryńskiego 24a w Białymstoku.