Europejskie tournee I, Culture Orchestra rozpocznie koncert, który odbędzie się 22 lipca, na Zamku Królewskim w Warszawie, podczas festiwalu "Ogrody Muzyczne". Zespół weźmie również udział w obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości.

Podczas trasy koncertowej ICO wystąpi m.in. w Opera Berlioz w Montpellier podczas Festiwalu Radia Francuskiego, w Concertgebouw w Amsterdamie oraz Tivoli w Kopenhadze.

Orkiestrą zadyryguje Kirill Karabits, który jest również dyrektorem artystycznym ICO. Solistą podczas letniej trasy koncertowej będzie serbski skrzypek Nemanja Radulović.

Działająca od 7 lat I, Culture Orchestra składa się z muzyków poniżej 28 roku życia, z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego. Jak podali organizatorzy, "z okazji obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości do orkiestry dołączą także młodzi artyści z krajów Europy Środkowej, w 2018 r. z ICO zagrają Węgrzy". Muzycy kolejnych edycji wyłaniani są co roku, podczas przesłuchań organizowanych przez Instytut Adama Mickiewicza.

Program trasy koncertowej artyści przygotowują podczas dwutygodniowego pobytu w Katowicach. Muzycy doskonalą swój warsztat podczas prób sekcyjnych z tutorami, którzy, na co dzień pracują m.in. w London Symphony Orchestra, Berliner Philharmoniker oraz BBC Symphony Orchestra.

Podczas letniej trasy koncertowej muzycy I, Culture Orchestra zagrają "Święto wiosny" Igora Strawińskiego, Koncert skrzypcowy Piotra Czajkowskiego, Mazura z opery "Halka" Stanisława Moniuszki, Koncert skrzypcowy g-moll Sergiusza Prokofiewa oraz utwory kompozytorów z krajów Partnerstwa Wschodniego: Suitę z baletu "Spartakus" op. 82b nr 1 i Adagio ze suity nr 2 Ormianina Arama Chaczaturiana i Suitę barokową „Siedem piękności” azerskiego twórcy Kara Karajewa.

Według informacji podanej przez organizatorów "Jesienią 2018 r. I, Culture Orchestra zagra koncerty w ramach zagranicznego programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości POLSKA 100".

25 października młodzi muzycy wystąpią w Brukseli w sali koncertowej Palais de Beaux-Arts. Podczas koncertu odbędzie się pierwsze zagraniczne wykonanie Poloneza na orkiestrę symfoniczną Krzysztofa Pendereckiego, I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego w wykonaniu Niemki, Carolin Widmann oraz "Święto wiosny" Igora Strawińskiego.

29 października muzycy wykonają ten sam repertuar w Elbphilharmonie w Hamburgu. Wydarzenie będzie częścią cyklu 13 koncertów z muzyką polskich kompozytorów: Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Andrzeja Panufnika, Ignacego Jana Paderewskiego i Karola Szymanowskiego.