Kluczowa postać w życiu dziecka - matka. Naturalnie troskliwa, kochająca. Nina jest dla swojego syna Romaina także bardzo wymagająca. Właściwie to chorobliwie spętała go swoimi ambicjami dotyczącymi jego zdolności i roli, jaką ma odegrać. Genialny pisarz nie potrafi znieść myśli, że jego matka mogłaby umrzeć zanim on dokona wszystkiego, czego ona od niego oczekiwała.

Film jest adaptacją bestsellerowej autobiografii Romaina Gary'ego (właśc. Roman Kacew) - francuskiego pisarza i dyplomaty, który jako jedyny otrzymał dwukrotnie prestiżową Nagrodę Goncourta (w 1956 za powieść Korzenie nieba, zaś w 1975 za Życie przed sobą).

Nina Kacew uciekła z ogarniętej rewolucją bolszewicką Rosji i osiedliła się wraz z jedynym synem w Wilnie. Na krótko zamieszkali także w Warszawie skąd wyruszyli na Zachód, do francuskiej Nicei. Romain studiował prawo w Paryżu. W czasie wojny służył jako pilot (walczył pod dowództwem de Gaulle’a). Po wojnie zawodowo był francuskim dyplomatą.

Wchodząca do kin „Obietnica poranka" to zapis zapętlenia matki i syna w kręgu potwornie silnego oddziaływania emocjonalnego nasyconego lękiem, ambicjami i nieustępliwym oczekiwaniem, by syn był tym, kim chce go widzieć matka. Nieustanne, ogromne ciśnienie matczynych pragnień wykuwa w Romainie literacki geniusz.

Cena sławy i splendoru jest jednak bardzo wysoka.

W rolach głównych występują:

  • Pierre Niney jako Romain Gary
  • Charlotte Gainsbourg jako Nina Kacew
  • Jean-Pierre Darroussin
  • Finnegan Oldfield
  • Didier Bourdon

Francuski dramat biograficzny w reżyserii Erica Barbiera w kinach od 20 lipca 2018 r.

Zobacz zwiastun: