Przypadająca w 2018 roku setna rocznica urodzin Ingmara Bergmana to dobra okazja, by powrócić do dzieł jednego z najlepszych reżyserów w historii kinematografii. TVP Kultura w lipcowe czwartki zaprasza na przegląd najbardziej znanych produkcji szwedzkiego twórcy.

14 lipca 2018 roku mija 100 lat od urodzin Ingmara Bergmana. Z tej okazji od 5 lipca w ramach pasma Czwartkowy Klub Filmowy TVP Kultura zaprasza na odrestaurowane cyfrowo dzieła jednego z największych artystów w historii kina. Szwedzki reżyser często eksperymentował, wymykał się definicjom, ale niezmiennym elementem jego dorobku twórczego był wątek autobiograficzny, który w dużej mierze stanowił o sile jego filmów.

Motywy twórczości Bergmana będą tematem poprzedzających seanse rozmów filmoznawcy Łukasza Jasiny z prof. Tadeuszem Szczepańskim, historykiem, krytykiem filmowym, tłumaczem, kulturoznawcą, profesorem PWSFTviT w Łodzi i wybitnym znawcą kina szwedzkiego.

W cyklu zostaną zaprezentowane następujące tytuły:

Siódma pieczęć (1957 r.) - 5 lipca, godz. 21.20
Metaforyczna opowieść o rycerzu, który wracając z wyprawy krzyżowej spotyka na swojej drodze śmierć. Ta wzywa go do szachowego pojedynku, w którym stawką jest jego życie. Film stawia pytania o istnienie Boga, sens ludzkiego życia i istotę przemijania.

Tam, gdzie rosną poziomki (1957 r.) - 12 lipca, godz. 21.20
Jeden z najbardziej osobistych filmów Bergmana, przedstawiający jednodniową podróż profesora Isaka Borga, który udaje się do Lund, by wziąć udział w obchodach związanych ze swoim jubileuszem. Droga staje się pretekstem do rozmyślań o życiu. W 1958 roku film został nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie.

Persona, (1966 r.) - 19 lipca, godz. 21.10
Enigmatyczne dzieło, które stało się częścią klasyki kina autorskiego. Sam Bergman powiedział, że w tym filmie posunął się tak daleko, jak tylko mógł. Wielokrotnie nagradzany, przepełniony symboliką filmowy traktat o meandrach ludzkiej tożsamości. W rolach głównych Bibi Andersson i Liv Ullman.

Milczenie (1963 r.) 26 lipca, godz. 21.05
Ostatnia część (oprócz „Jak w zwierciadle” i „Goście wieczerzy pańskiej”) tzw. „trylogii pionowej”. Ascetyczny formalnie, skupiający się na emocjach film mówi o potrzebie bliskości i problemie braku porozumienia między ludźmi.

TVP Kultura, cykl Czwartkowy Klub Filmowy:

  • Siódma pieczęć (Det sjunde inseglet) - 5 lipca, godz. 21.20
  • Tam, gdzie rosną poziomki (Smultronstället) - 12 lipca, godz. 21.20
  • Persona - 19 lipca, godz. 21.10
  • Milczenie (Tystnaden) - 26 lipca, godz. 21.05