Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wyraził zgodę na odwołanie Jana Polewki ze stanowiska wicedyrektora ds. artystycznych. Oznacza to, że Rada Artystyczna i dyrektor Teatru przygotują i zrealizują plan na sezon artystyczny 2018/19.

Decyzję o zgodzie ministerstwa na odwołanie Jana Polewki z dotychczasowej funkcji potwierdził w poniedziałek PAP dyrektor Starego Teatru Marek Mikos. Wcześniej informację tę podał portal RMF24. Mikos złożył do ministerstwa wniosek o odwołanie Polewki, ponieważ był to warunek Rady Artystycznej Teatru, aby przygotowywany plan na sezon artystyczny 2018/19 mógł zostać w pełni zrealizowany.

Rada Artystyczna Starego Teatru domagała się odwołania Polewki, ponieważ - jak uzasadnił w czerwcu Radosław Krzyżowski z tej Rady - wizja teatru, jaką Jan Polewka przedstawił, jak i doświadczenia ze współpracy z nim, "nie stwarzały żadnej nadziei na owocną, dobrą, twórczą kooperatywę w sezonie (2018/19), który chcieliśmy zaprojektować".

Teatr na razie nie ujawnia szczegółów planu na sezon 2018/19.

Rada Artystyczna Starego Teatru została powołana w styczniu, aby przedstawić dyrekcji propozycje repertuarowe na kolejny sezon artystyczny. W jej skład wchodzą: Anna Dymna, Ewa Kaim, Anna Radwan, Dorota Segda, Roman Gancarczyk, Radosław Krzyżowski i Krzysztof Zawadzki.

Przygotowywany na sezon 2018/19 projekt ma zapobiec odejściu uzdolnionych młodych aktorów - w ostatnim sezonie odeszło ich kilkoro. Przedstawiciel Rady Artystycznej ocenił, że na ich miejsce nie będzie łatwo znaleźć nowych artystów. Zgodnie z informacjami uzyskanymi w teatrze, zdolni reżyserzy, w obliczu optymistycznych prognoz na sezon 2018/19, wyrażają chęć współpracy ze Starym Teatrem.

Reżyser i scenograf Jan Polewka był oficjalnie wicedyrektorem ds. artystycznych Starego Teatru od października 2017 r. Urodzony w 1945 r. Polewka jest absolwentem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Oprócz Starego Teatru współpracował m.in. z Teatrem Współczesnym w Warszawie i Operą Wrocławską. W latach 90. ub. wieku był dyrektorem Teatru Groteska w Krakowie.(PAP)