Film Tomasza Drozdowicza to pełna barwnych epizodów opowieść o Maksymiuku, a także intymny opis niezwykłej relacji, jaką tworzy ze swoją żoną Ewą. Film weźmie udział w międzynarodowym konkursie dokumentów muzycznych DocFilmMusic oraz w konkursie polskim.
Krakowski Festiwal Filmowy to jedno z najstarszych wydarzeń poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. W ciągu ośmiu festiwalowych dni widzowie będą mieli okazję obejrzeć w czterech konkursach i 12 sekcjach pozakonkursowych około 250 filmów z Polski i z całego świata, w większości prezentowanych w naszym kraju po raz pierwszy.
Pokazom towarzyszyć będą spotkania z twórcami, warsztaty i wystawy, koncerty, wydarzenia dla branży KFF Industry, w tym prezentacje nowych polskich projektów dokumentalnych i animowanych.
Filmy ubiegające się o nagrody będą prezentowane w czterech konkursach: międzynarodowym filmów krótkometrażowych, pełnometrażowych dokumentów, filmów polskich oraz dokumentów muzycznych.
Do międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych, który odbywa się nieprzerwanie od roku 1961 roku organizatorzy zakwalifikowali w tym roku 10 filmów dokumentalnych, 13 fabularnych i 12 animowanych. Będą one walczyć o nagrodę Złotego Smoka.
W konkursie pełnometrażowych dokumentów weźmie udział 18 tytułów, które będą walczyć o nagrodę Złotego Rogu. W tym roku prawie połowa tytułów to filmy zrealizowane przez kobiety. Do konkursu polskiego zakwalifikowano 44 filmy, w tym 23 obrazy dokumentalne. Najlepszy otrzyma statuetkę Złotego Lajkonika.
Najlepsze dokumenty muzyczne z całego świata zmierzą się o nagrodę Złotego Hejnału w najmłodszym konkursie Krakowskiego Festiwalu Filmowego – DocFilmMusic. Zakwalifikowano do niego 10 obrazów.
Gościem specjalnym tej edycji jest kinematografia estońska. W ramach sekcji „Fokus na Estonię” zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe z tego państwa oraz program dla dzieci i młodzieży, a także wybór filmów studenckich.
Tegoroczną nagrodę Smoka Smoków za całokształt twórczości otrzyma ukraiński reżyser dokumentalista Siergiej Łoźnica. Nagroda przyznawana jest od 1998 r. przez radę programową Krakowskiej Fundacji Filmowej, organizatora Krakowskiego Festiwalu Filmowego, jako wyraz uznania za wkład w rozwój światowej kinematografii w dziedzinie filmu dokumentalnego i animowanego. Oficjalne wręczenie nagrody Smoka Smoków odbędzie się we wtorek.
Ponadto, w programie festiwalu w ramach retrospektywy, znajdzie się wiele wybitnych dzieł reżysera, m.in. jego ukończony kilka miesięcy temu najnowszy film "Dzień Zwycięstwa", który w Krakowie będzie miał polską premierę, odbędzie się także tradycyjnie master class laureata.