4 czerwca 1989 Polacy opowiedzieli się za wolnością i powiedzieli solidarne NIE systemowi. Z niepewności i nadziei pojawił się przełom: wyniki pierwszych częściowo wolnych wyborów. Z chaosu pełnego idei wyłoniła się zapowiedź wolności!

4 czerwca 2018 – w kolejną rocznicę wydarzeń roku 1989 – nie tylko przypominamy, jak fundamentalne znaczenie dla historii Polski miało obalenie komunizmu, ale przede wszystkim świętujemy!

Świętujemy wolność i zapraszamy na koncert projektu Wojtka Mazolewskiego, „Chaos pełen idei”.

Wojtek Mazolewski od lat łamie stereotypy, współpracując z artystami na pierwszy rzut oka z zupełnie innych muzycznych światów. Tym razem gdański muzyk zaprosił wspaniałych gości, łącząc pokolenia i śmiało mieszając gatunki muzyczne. Na Placu Defilad wystąpią legendy rocka John Porter, Wojtek Waglewski, a także Natalia Przybysz, Ania Rusowicz, Vienio, Misia Furtak i najmłodsi na scenie muzycznej – Justyna Święs i Piotr Zioła. Całości jazzowego charakteru nada kwintet Wojtka Mazolewskiego z Joanną Dudą, Markiem Pospieszalskim, Oskarem Torokiem, Qbą Janickim w składzie.

Koncert będzie pełen muzycznych niespodzianek, gdzie jazz łączy się z rockiem, bluesem, popem czy hip-hopem. Silne emocje, poezja, szaleństwo i melodie, które na długo zapadają w pamięć. Styl nie ma znaczenia liczy się wolny przepływ, spontaniczność, muzyka tworzona tu i teraz. Repertuar koncertu będzie oparty na albumie „Chaos Pełen Idei“, wystąpili na nim goście, którzy zagrają dla Was 4 czerwca. Album spotkał się ze świetnym przyjęciem krytyków i publiczność już pół roku po wydaniu uzyskał status „Złotej Płyty“.

Czeka nas prawdziwe święto: święto wolności, święto muzyki! Ostatni raz w tak szerokim, prawie kompletnym, składzie z płyty mogliśmy usłyszeć „Chaos” 2 lata temu!
Gośćmi specjalnymi wieczoru będą: Justyna Święs, Wojciech Waglewski, Natalia Przybysz, Misia Furtak, John Porter, Piotr Zioła, Ania Rusowicz oraz Vienio.

Dom Spotkań z Historią

Od 2009 roku Dom Spotkań z Historią (DSH) organizuje dla mieszkańców Warszawy obchody Święta Wolności w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku. Co roku przypominamy uczestników i świadków tamtych wydarzeń oraz podkreślamy, jak fundamentalne znaczenie dla historii Polski miało obalenie komunizmu w 1989 roku, ale przede wszystkim świętujemy.

Jak co roku obchodom towarzyszy kampania społeczna „Wybraliśmy wolność 04.06.1989”, której celem jest zachęcenie mieszkańców Warszawy do wspólnego świętowania. Motywem przewodnim tegorocznej kampanii są zdjęcia fotoreportera Krzysztofa Millera, przedstawiające demonstrujących na ulicach ludzi. W ramach kampanii przygotowaliśmy rocznicowy mural na „Patelni” przy stacji Metro Centrum inspirowany zdjęciami Krzysztofa Millera oraz happening „Akcja demonstracja”, podczas którego poczujemy atmosferę 1989 roku, przypomnimy najważniejsze hasła i postulaty oraz weźmiemy udział w zainscenizowanej demonstracji. Chętni będę mogli stanąć przed obiektywem fotoreporterów. Pamiątkowe zdjęcia tego dnia zrobią Cezary Sokołowski (12:00 – 14:00) i Maksymilian Rigamonti (18:00 – 20:00).

Od 6 czerwca zapraszamy do Domu Spotkań z Historią na wystawę „Krzysztof Miller. Rok 1989”. Krzysztof Miller uwiecznił przełomowe wydarzenia i o nich opowiadają fotografie na wystawie. Ekspozycja składa się z około stu zdjęć wybitnego fotoreportera oraz z materiałów filmowych, w których fotoreporterzy i artyści, przyjaciele i znajomi wspominają Millera oraz wydarzenia roku 1989. Wśród nich są m.in. Chris Niedenthal, Anna Bohdziewicz, Czarek Sokołowski, Maja Komorowska, Kazik Staszewski, Paweł Smoleński, Krzysztof Skiba.