Wielkie święto dla miłośników baletu już w maju! Poznań i Warszawę odwiedzi niemal 100 młodych tancerzy i tancerek z 10 krajów, z 4 kontynentów. W programie: wspólna premiera spektaklu „One Planet” na deskach warszawskiego i poznańskiego Teatru Wielkiego, Międzynarodowa Gala Baletu oraz konferencja naukowo-artystyczna. Wszystko w ramach XIII International Young Dancers’ Festival organizowanego przez Fundację Fouetté wraz z warszawskim Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina.

Festiwal jest świętem dającym radość́ zarówno wykonawcom, jak i widzom, nie jest formą konfrontacji młodych tancerzy, jak to zwykle bywa na konkursach baletowych. Jego nadrzędnym celem jest popularyzacja sztuki tańca i baletu w kraju i za granicą, ukazanie ogromnego znaczenia tej sztuki w wychowywaniu młodzieży – mówi Beata Książkiewicz, pomysłodawczyni Festiwalu.

W XIII International Young Dancers’ Festival, Poland 2018 wezmą udział reprezentanci Hongkongu, Dani, Francji, Indonezji, Meksyku, Niemiec, Panamy, Peru, Polski i USA. Najzdolniejsi młodzi tancerze w wieku od 11 do 20 lat przyjadą na Festiwal już w maju. W poniedziałek 14 maja będzie można zobaczyć ich w Teatrze Wielkim w Poznaniu, a w niedzielę 20 maja wystąpią w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. W obu miastach obejrzymy premierę spektakl „One Planet”, przygotowany przez uczestników i uczestniczki podczas wspólnych warsztatów i prób. Tego samego wieczora odbędzie się Międzynarodowa Gala Baletu – pokazujący najpiękniejszą, Inspirowaną folklorem sztukę tańca ze wszystkich krajów reprezentowanych na Festiwalu. Spektaklom towarzyszyć będzie wystawa zdjęć „Ballerinas by Szymon Brodziak“, prezentująca fotografie utytułowanych baletnic z Poznańskiej Szkoły Baletowej.

Oprócz występów na najbardziej prestiżowych polskich scenach uczestnicy festiwalu będą brali udział w codziennych warsztatach, zajęciach, próbach, dzieląc się ze sobą doświadczeniem i pasją. Wszyscy młodzi tancerze i tancerki będą mieszka u polskich rodzin, gdzie będą mieli okazję zapoznać się z kulturą, tradycją i historią naszego kraju. Będą też uczestniczyć w wycieczkach do rozmaitych instytucji kultury. Festiwal organizują Fundacja Fouetté oraz Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina.

Ukoronowaniem tegorocznej edycji Festiwalu będzie odbywająca się po raz pierwszy dobroczynna Akcja „Dzieci Tańca”, trwająca od 14 maja do 4 czerwca i organizowana w partnerstwie technologicznym z Allegro Chrytatywni. Dzięki środkom finansowym pozyskanym z licytacji i aukcji przeprowadzonych dzięki Allegro Charytatywni ufundowane zostaną roczne stypendia dla dzieci uzdolnionych tanecznie, pochodzących ze środowisk zagrożonych i z domów dziecka. Stypendyści zostaną wyłonieni podczas zorganizowanych przez Fundacjcę Fouetté warsztatów tańca.

W poniedziałek 21 maja na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina odbędzie się Pierwsza Międzynarodowa Konferecja Artystyczno-Naukowej. Celem konferencji będzie określenie najbardziej efektywnych metod nauczania tańca w wieku wczesnoszkolnym, w klasach 1-3 szkoły podstawowej. Wśród prelegentów znajdą się praktycy i teoretycy reprezentujący polskie i międzynarodowe ośrodki artystyczne.

Program konferencji niebawem na: www.chopin.edu.pl
Wstęp bezpłatny, zapisy na UMFC.

***
Harmonogram wydarzeń:

XIII International Young Dancers’ Festival, Poland 2018

11.05.18 Przyjazd delegacji do Poznania
11-14.05 wspólne próby, warsztaty, wycieczki

12.05.18 występ podczas inauguracji V Poznańskich Dni Rodziny
14.05.18 Teatr Wielki w Poznaniu:

Godz. 10:00 Jubileuszowy Spektakl z okazji 20-lecia Szkoły Tańca i Baletu “Fouetté”
godz. 13:00 Spektakl XIII International Young Dancers’ Festival, Poland 2018:
cz. I: Międzynarodowa Gala Baletu,
cz. II: Międzynarodowy Spektakl pt. “ONE PLANET”


godz. 18:00 Jubileuszowa Gala z okazji 20-lecia Szkoły Tańca i Baletu “Fouetté” i Międzynarodowa Gala Baletu

wejściówki: office@fouette.pl, tel. 61 825 6632

14-19.05 wspólne próby, warsztaty, wycieczki
19.05.18 Przyjazd do Warszawy
20.05.18 Teatr Wielki w Warszawie
godz. 17:00 Spektakl XIII International Young Dancers’ Festival, Poland 2018:
cz I: Międzynarodowa Gala Baletu,
cz. II: Międzynarodowy Spektakl pt. “ONE PLANET”


Wejściówki: Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina www.chopin.edu.pl

14.05-4.06.2018 charytatywna Akcja „Dzieci Tańca”

21.05.18 Sala Rytmiki i Tańca im. Zbigniewa Tańca”Koryckiego i Marii Wieman UMFC
godz. 10:00 - Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Artystyczna.
Tematem konferencji będzie: Wczesnoszkolny etap nauczania jako podstawa kształcenia.

Przedstawiciele szkół, które wezmą udział w XIII Festiwalu

CHINY: Asia Ballet Academy, Hongkong
DANIA: Danseakademi City Ballet, Odense
FRANCJA: Academie de la danse Cusset , Cusset, Vichy
INDONEZJA: Marlupi Dance Academy, Dżakarta i Surabaja
MEKSYK: Academia de Danza Doris Topete, Guadalajara
NIEMCY: Ballettschule Pirouette, Rehlingen
PANAMA: Escuela De Danzas Teresa Mann, Panama
PERU: Escuela Nacional Superior de Ballet – ENSB, Lima
USA: Arts Ballet Theatre of Florida, Miami
POLSKA: Szkoła Tańca i Baletu „Fouetté”, Poznań
***
O Fundacji Fouetté:

Fundacja „Fouetté” została założona w 2004 roku, z inicjatywy przyjaciół i miłośników baletu, ma na celu wspieranie projektów edukacyjnych, społecznych, kulturalnych i artystycznych szkoły sztuki tańca. Fundacja promuje taniec wśród dzieci i młodzieży, pasję jako drogę edukacji i wszechstronnego rozwoju dziecka, jednocześnie propaguje aktywny i zdrowy styl życia. Wspiera młodzieżowy dialog międzynarodowy. Podlega Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Fundacja „Fouetté” jest organizatorem wielu spektakli baletowych dla dzieci i młodzieży, jak na przykład: „Poznańskie Opowieści”, “Poznańskie Opowieści – Pyrlandia” , „Brzydkie Kaczątko”, „Dziadek do Orzechów”, „Kopciuszek” oraz Noworocznych Koncertów Baletowych. Realizuje projekty charytatywne , m.in. występy w Społecznych Domach Seniora w Poznaniu, w domach kultury, szpitalach i ośrodkach rehabilitacyjnych dla dzieci w Poznaniu. Swoimi występami wspiera Towarzystwo Naukowego I.J. Paderewskiego, które od lat uczestniczy w programie “Szansa dla osób z zanikiem mięśni” oraz Stowarzyszenie AFAZJA, realizujące program “Udar mnie nie pokona”. Od 2004 roku Fundacja jest gospodarzem i współorganizatorem International Young Dancers’ Festival – inicjatywy, która łączy młodzież z całego świata, propagując dialog międzynarodowy oraz edukację poprzez sztukę tańca.
Fundacja wspiera działalność Szkoły Tańca i Baletu „Fouetté” w obszarze organizacji kursów tanecznych, warsztatów, obozów letnich, półkolonii, koncertów i spektakli.