"Najważniejszy wpływ Milosza Formana na kino wywarły nie tylko jego filmy chociaż niewątpliwie odegrały wielka rolę, ale przede wszystkim on jako człowiek. Jest on jednym z nielicznych twórców, który zrobił karierę w swoim rodzinnym kraju Czechosłowacji, a potem na zaproszenie wytwórni Paramount wyjechał do Stanów Zjednoczonych nakręcić film +Odlot+ gdzie pozostał i zrobił niesamowitą karierę pokazując tym samym, że American Dream jest możliwy do wyśnienia" - powiedział Zaborski.

Krytyk podkreślił, że Formana nic nie powstrzymywało w realizacji jego celów twórczych. "Udowodnił, że nie istnieją żadne ograniczenia, że nie ma granic, geograficznych i kulturowych barier językowych. Świat dla artysty jest do podbicia. Milosz Forman pokazał, że można być z małego państwa, a mimo to - mieć świat u swoich stóp" - dodał.

Krytyk zauważył, że Milosz Forman stał się inspiracją i przykładem dla artystów. "Wielu twórców, marzących o realizowaniu filmów w Hollywood lub w innych większych ośrodkach, ogląda się na Milosza Formana i stawia go sobie za przykład człowieka, który nie czuł żadnych ograniczeń, i który był w stanie przekroczyć każdą barierę" - podkreślił.

Milosz Forman to czeski reżyser, twórca m.in. "Amadeusza" i "Lotu nad kukułczym gniazdem”. Laureat Oskara zmarł nagle w piątek, po krótkiej chorobie, w Hartfort w stanie Connecticut w USA. Miał 86 lat.