statystyki

Lord naftowych pól. Churchill jako pierwszy dostrzegł, czego potrzebuje państwo

autor: Andrzej Krajewski16.03.2018, 07:06; Aktualizacja: 16.03.2018, 08:56
„Amatorzy fascynują się taktyką, ale zawodowców interesuje logistyka” – skomentował klęskę III Rzeszy amerykański generał Omar Bradley. Znany ze swego oratorskiego kunsztu Churchill tym razem nie zdobył się na równie celne podsumowanie. Musiała wystarczyć mu satysfakcja bycia tym, który wygrał dla Zachodu dwie wojny światowe.

„Amatorzy fascynują się taktyką, ale zawodowców interesuje logistyka” – skomentował klęskę III Rzeszy amerykański generał Omar Bradley. Znany ze swego oratorskiego kunsztu Churchill tym razem nie zdobył się na równie celne podsumowanie. Musiała wystarczyć mu satysfakcja bycia tym, który wygrał dla Zachodu dwie wojny światowe.źródło: ShutterStock

Nikt nie wpłynął mocniej na wynik dwóch światowych wojen niż Winston Churchill. Wszystko dzięki temu, że jako pierwszy dostrzegł, jak ważna dla nowoczesnego państwa jest ropa.

Choć Churchill zmarł ponad pół wieku temu, poprzedni rok niewątpliwie należał do niego. Niespokojne czasy, kiedy wolności obywatelskie w wielu krajach stają się wspomnieniem, a demokracja znalazła się w odwrocie, przypomniały twórcom o przywódcy, który potrafił stawić czoła dyktatorom. Christopher Nolan w filmie „Dunkierka” uczynił przemówienie premiera Wielkiej Brytanii tym momentem, kiedy klęska militarna zamienia się w triumf wolnego społeczeństwa, gotowego na każde poświęcenie, by wesprzeć swoich żołnierzy. Z kolei w „Czasie mroku” Joego Wrighta zaraz po objęciu stanowiska szefa rządu „stary buldog” Churchill musi przekonać naród, polityków i króla, że z Hitlerem nie wolno paktować.

Postać brytyjskiego premiera przewija się w innych produkcjach filmowych, króluje na okładkach kolorowych czasopism oraz nowych biografii. To, że dwa tygodnie temu Gary Oldman otrzymał Oscara za mistrzowską rolę w „Czasie mroku”, dopełnia obrazu. Zachód tęskni za kimś, kto potrafiłby tchnąć weń ducha walki. Przy tej okazji wylicza się osiągnięcia polityka odgrywającego kluczową rolę w momentach, gdy Wielka Brytania powstrzymywała agresję kajzerowskich Niemiec, a potem III Rzeszy. Jednak pomimo gloryfikowania osoby brytyjskiego przywódcy nie widzi się rzeczy kluczowej. Winston Churchill był pierwszym, który dostrzegł, jak ważnym surowcem dla każdego państwa jest ropa naftowa. Co więcej, to spostrzeżenie potrafił przekuć na decyzje zmieniające bieg dziejów.

Młody reformator


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2018-03-17 12:17) Zgłoś naruszenie 00

    Tylko jeden Churchill się zorientował , że czołgi nie pojadą na wodę ? - bardzo ciekawe ... Ale mogło by wyjaśniać , dlaczego zrobił Ruskim na rękę ... A Polakom , na łeb .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie