KINO | Sportowe kulisy? Nierzadko niezbyt czyste i szlachetne. Tonya Harding, amerykańska mistrzyni łyżwiarstwa figurowego, jedna z największych pretendentek do olimpijskich medali, znana była z niełatwego charakteru i kontrowersyjnych zachowań. Nikt jednak nie spodziewał się jak daleko zdolna jest się posunąć w walce o medale. Gdy jej główna konkurentka w amerykańskiej drużynie, Nancy Kerrigan została zaatakowana przez nieznanego sprawcę, jeszcze nikt nie podejrzewał, że była to cynicznie zaplanowana napaść, która miała utorować Toni Harding drogę do olimpijskiego tryumfu. Ta historia wydarzyła się naprawdę.

Tonya Harding to amerykańska łyżwiarka figurowa. W 1991 roku wywalczyła srebrny medal na mistrzostwach świata. W 1991 i 1994 roku została mistrzynią Stanów Zjednoczonych; została jednak pozbawiona tytułu zdobytego w 1994 roku. Cała sprawa odbiła się głośnym echem w całych Stanach.

6 stycznia 1994 roku główna rywalka Harding, Nancy Kerrigan, została zaatakowana po sesji treningowej przygotowującej do mistrzostw Stanów Zjednoczonych (1994) odbywających się w Detroit; zidentyfikowanym później napastnikiem okazał się Shane Stant. Były mąż Harding, Jeff Gillooly, i jej ochroniarz, Shawn Eckardt, zatrudnili Stanta by uszkodził prawą nogę Kerrigan, tak by nie była w stanie uczestniczyć na igrzyskach olimpijskich w Lillehammer.

Afera rozpalała amerykańskie media. „The New York Times” po wielu latach całe wydarzenie opisał jako „jeden z największych skandali w historii amerykańskiego sportu”. W styczniu 1994 roku sylwetki Harding i Kerrigan pojawiły się na okładce tygodnika „Time”, a tydzień wcześniej okładkę „Newsweeka” zdobiła twarz zrozpaczonej Kerrigan. Reporterzy i ekipy telewizyjne z całego świata podążali krok w krok za Harding. Włodarze stacji CBS wyznaczyli dziennikarkę Connie Chung by śledziła każdy ruch Harding podczas igrzysk w Lillehammer. Wokół łyżwiarek trenujących w olimpijskim obiekcie miało znajdować się blisko 400 dziennikarzy. Amerykański łyżwiarz figurowy Scott Hamilton narzekał, że „światowa prasa przemieniła olimpiadę w kolejne sensacyjne, brukowe wydarzenie”.

W rolach głównych występują:

  • Margot Robbie jako Tonya Harding
  • Sebastian Stan jako Jeff Gillooly
  • Allison Janney jako LaVona Golden
  • Julianne Nicholson jako Diane Rawlinson

Amerykański dramat biograficzny w reżyserii Craiga Gillespie w kinach od piątku, 2 marca.

Zobacz zwiastun: