Mamy pozwolenie na budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej na pl. Defilad i ono jest już ostateczne - poinformowała w czwartek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jak dodała, zarejestrowany jest już dziennik budowy. Otwarcie siedziby placówki planowane jest na grudzień 2021 r.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Muzeum nad Wisłą, Gronkiewicz-Walt podkreśliła, że pozwolenie na budowę zostało "już podpisane przez wszystkie kompetentne osoby" i "jest już ostateczne".

"Druga rzecz, którą chcę powiedzieć, to mamy już nawet dziennik budowy. Może to rzeczywiście trochę długo trwało, ale staraliśmy się przebrnąć przed wszystkie zawirowania i trudności. Myślę, że Muzeum Sztuki Nowoczesnej za kilka lat stanie na placu Defilad. (...) Myślę, że za kilka lat spotkamy się na otwarciu wystawy stałej w Muzeum Sztuki Nowoczesnej" – powiedziała prezydent Warszawy.

Obecna na konferencji przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska oceniła, że zarówno projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej, jak i Teatru TR Warszawa, który "za chwilę również dostanie pozwolenie na budowę", są "piękne i nowoczesne". "Pani prezydent kiedyś powiedziała, że ten plac (Defilad - PAP) to będzie taki +polski Broadway+. Przecież mamy tam Teatr Studio, mamy Teatr Dramatyczny, mamy teatry dla dzieci, mamy mnóstwo instytucji kultury. Odbywa się w tej chwili projekt na sam plac. Odczarowujemy to miejsce. To miejsce jest nam potrzebne, bo to jest takie prawdziwe centrum Warszawy, którego dotąd tak naprawdę nie ma, więc chyba tą dzisiejszą chwilą rozpoczynamy budowę centrum Warszawy" – oświadczyła.

Dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej Joanna Mytkowska poinformowała, że w ciągu najbliższych kilku dni zostanie ogłoszony przetarg na generalnego wykonawcę inwestycji. "Udało nam się skończyć całą dokumentację. Projekt muzeum i projekt TR Warszawa są w zasadzie zamknięte. Czekamy jeszcze na pozwolenie dla TR Warszawa i cały czas mamy nadzieję, że obie inwestycje będą budowane razem" – zaznaczyła.

Jak dodała, proces budowy przewidziany jest na 36 miesięcy. "Rok 2018 to prawdopodobnie będzie jeszcze czas na przeprowadzenie procedury przetargowej. Także w jakiejś już dającej się określić ramie czasowej możemy powiedzieć, kiedy te budynki staną na pl. Defilad. Mam nadzieję, że teraz szczęście będzie nam już sprzyjać, nie będzie już żadnych przeszkód i bardzo szybko będziemy mogli wszystkich zaprosić do nowych instytucji" – powiedziała Mytkowska.

Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski przypomniał, że w 2014 r. Gronkiewicz-Waltz ogłosiła plan na nowe centrum Warszawy. "Konsekwentnie je realizujemy i to trochę symbolicznie, że dzisiaj pani prezydent ogłosiła osobiście podpisane pozwolenie na budowę. Jest to początek transformacji placu Defilad (…). To nie jest ostatnia decyzja, którą mamy nadzieję wydać jeszcze w tym roku i nie ostatnia, która będzie dotyczyła transformacji naszego nowego centrum Warszawy” – oświadczył.

Olszewski poinformował także, że decyzję o rozdzieleniu procesów wydawania pozwoleń na budowę MSN i TR Warszawa podjęto, aby "móc realizować je w takim tempie, w jakim pozwala procedura". "Tak się złożyło, że po sporach sądowych, które toczyliśmy w styczniu tego roku, została wydana decyzja wywłaszczeniowa dotycząca działki, która jest nam niezbędna do realizacji TR Warszawa. Mamy nadzieję, że również w przypadku TR Warszawa w tym roku będziemy mogli państwu dać dobrą informację dotyczącą kolejnego etapu rozwoju tego terenu" – zaznaczył.

Dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy Marlena Happach podkreśliła, że ratusz "bardzo aktywnie" pracuje nad projektem tzw. placu centralnego, czyli fragmentu pl. Defilad znajdującego się bezpośrednio przy planowanych budynkach MSN i TR Warszawa.

"Jesteśmy już po konkursie, w którym zostało wybranych pięć prac, oraz po procesie konsultacji społecznych. W tej chwili przechodzimy do etapu negocjacji. Jeszcze dziś albo jutro wyjdą od nas zaproszenia do negocjacji. Pierwsza tura negocjacji odbywa się w połowie marca. Zobaczymy, czy jedna tura wystarczy, czy będzie potrzeba ich więcej, ale chcielibyśmy w maju już przedstawić państwu projektanta samego placu" – powiedziała Happach.

W czwartkowej konferencji prasowej wziął udział także architekt Thomas Phifer. To nowojorska pracownia Thomas Phifer and Partners została wybrana do zaprojektowania siedzib Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru TR Warszawa.

Wyłoniony w przetargu wykonawca wybuduje budynek MSN o całkowitej powierzchni prawie 20 tys. m kw. W nowym gmachu muzeum znajdą się sale wystawowe o powierzchni 4 tys. m kw., sale edukacyjne, biblioteka, audytorium, kino, kawiarnia oraz rekonstrukcja Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia z końca lat 50., wykorzystująca oryginalne wyposażenie tej unikalnej placówki. W części podziemnej powstaną pomieszczenia przeznaczone na konserwację dzieł sztuki oraz magazyny.

Rozstrzygnięcie przetargu planowane jest na październik 2018 roku. Przewidywany termin otwarcia gmachu to grudzień 2021 roku.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zostało powołane w 2005 r.; jest państwową instytucją kultury, współprowadzoną przez resort kultury oraz miasto stołeczne Warszawa. W związku z opóźnieniem budowy muzeum w maju 2012 r. na okres czterech lat, na działalność tymczasową instytucji, wynajęty został przez władze Warszawy dawny pawilon meblowy Emilia.