Koncerty, przedstawienia teatralne, inicjatywy edukacyjne, spotkania literackie i kulinarne znalazły się w programie szóstej edycji Festiwalu Frankofonii. Wydarzenie będzie odbywać się w marcu w wielu polskich miastach m.in. w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu.

Jak powiedział PAP ambasador Francji w Polsce Pierre Levy, festiwal ma promować język francuski, którym obecnie posługuje się blisko 280 mln osób na świecie. "Ta promocja odbywa się poprzez różne dziedziny kultury, w szczególności poprzez literaturę frankofońską i francuskie kino. Tradycyjnie język francuski kojarzony jest z pewnym esprit, z błyskotliwością intelektu. Jest także nicią przewodnią dla ambitnych ścieżek kariery, ponieważ nie wystarcza kochać język, ale trzeba podjąć wszystkie wysiłki, by rozwijać jego znajomość. W trakcie festiwalu zachęcamy więc do korzystania z instytucji, które zajmują się tym językiem w Polsce" – zaznaczył.

Ambasador zwrócił także uwagę, że praktykowanie umiejętności językowych nie byłoby możliwe bez zaangażowania politycznego. "W tym kierunku zmierzają deklaracje prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który podczas ubiegłotygodniowej konferencji w Paryżu wspomniał o uruchomieniu operacji Mój pomysł dla języka francuskiego. Konferencja była punktem rozpoczęcia konsultacji na rzecz modernizacji stosowania języka francuskiego na świecie. W ramach miesiąca frankofonii wszyscy kochający ten język mogą poprzez portal monideepourlefrancais.fr dzielić się swoimi pomysłami, jak rozwijać rozwijać rolę języka francuskiego" – wskazał.

Dyrektor Instytutu Francuskiego w Polsce Stanislas Pierret w rozmowie z PAP podkreślił, że szósta edycja festiwalu jest skierowana w szczególności do osób młodych. "Chcemy, aby festiwal, którego formuła pozostaje otwarta na wszystkie grupy wiekowe, był zorientowany na studentów, dlatego zamierzamy promować go jako duże wydarzenie na uniwersytetach. To szczególnie istotne, aby do tej wspólnoty osób porozumiewających się językiem francuskim włączyć młodzież i wspierać ją w nauce języka" – powiedział.

Jak dodał, kultura frankofońska to "nie tylko język i sztuka, ale także wartości takie, jak: tolerancja i otwartość na innych" "Obecnie w erze globalizacji ludzie na całym świecie potrzebują wspierania tych wartości. Język francuski jest do tego wspaniałym narzędziem. To ważny przekaz festiwalu, byśmy spotykali się z innymi kulturami i prowadzili z nimi dialog" – wyjaśnił.

W programie festiwalu znalazły się m.in. koncert paryskiego artysty Charles-Baptiste, jazzowy występ grupy Marc Perrenoud Trio oraz jedyny w Polsce koncert szwajcarskiego Juliana Santoriusa, który zagra podczas CoCart Music Festival w Toruniu.

Uczestnicy wydarzenia będą także mieli okazję obejrzeć m.in. spektakl szwajcarskiej aktorki Julie Annen pt. "Dziewczynka z zapałkami" oraz sztukę "Fanny" autorstwa Marcela Pagnola.

W części filmowej wydarzenia znalazły się projekcje takich produkcji, jak m.in. "Czas Anny" w reż. Grega Zglińskiego, "Dalida. Czas na miłość" w reż. Lisy Azuelos oraz "Paryż na bosaka" w reż. Dominique Abel i Fiony Gordon.

Program festiwalu dopełni m.in. spotkanie z tureckim pisarzem Nedim Gursel oraz spotkanie poświęcone wpływie powieściopisarza Gustave’a Flauberta na kolejne pokolenia twórców.

Festiwal odbywać się będzie od 1 do 31 marca w wielu polskich miastach.

Organizatorami wydarzenia są ambasady: Belgii, Demokratycznej Republiki Konga, Francji, Kanady, Luksemburga, Maroka, Szwajcarii, Senegalu, Urugwaju; Przedstawicielstwo Walonii-Brukseli oraz Instytut Francuski w Polsce i Rumuński Instytut Kultury.

Obchodzony 20 marca Światowy Dzień Frankofonii upamiętnia utworzenie w 1970 r. pierwszej międzyrządowej organizacji Frankofonii: Agencji ds. współpracy kulturalno-technicznej, która została następnie przemianowana na Międzynarodową Organizację Frankofonii (OIF). OIF zrzesza 57 krajów i rządów o statusie członków oraz 20 krajów obserwatorów, w tym Polskę, położonych na pięciu kontynentach. Międzynarodowy Dzień Frankofonii ma także na celu promowanie wartości wspólnych dla krajów należących do OIF, jak: poszanowanie różnorodności kulturowej, obrona demokracji i praw człowieka, dostęp do edukacji i zrównoważony rozwój.