Spektakl „Kanapka z człowiekiem" z tekstami Jacka Kaczmarskiego pokaże premierowo w sobotę Teatr Nowy w Poznaniu. Reżyserem jest Jerzy Satanowski, który odpowiada też za układ tekstu i aranżacje muzyczne.

Zdaniem twórcy spektaklu, teksty Kaczmarskiego znów stały się bardzo aktualne i opowiadają o tym, co obecnie dzieje się w Polsce. "Pamiętam swoje z nim spory w czasie, kiedy w Polsce została odzyskana wolność, kiedy mógł wrócić z zagranicy, ale nadal pisał polityczne teksty. Mówiłem mu: Jacek, daj sobie spokój, zajmij się czymś innym, przecież nic się już nie stanie. Ten twój bunt, ta twoja walka polityczna być może nie ma już żadnego sensu - no i okazuje się, że źle wyrokowałem" – powiedział Satanowski.

Na spektakl składają się 22 utwory. Do pracy nad nimi reżyser zaprosił pięć śpiewających aktorek - określonych przez reżysera mianem "wdów po Kaczmarskim" - i aktora, który w spektaklu wciela się w barda.

"My znamy te piosenki z jego twórczości albo z twórczości kolegów, którzy się twórczością Kaczmarskiego zaopiekowali" - powiedział Satanowski, uzasadniając wybór takiej obsady. "Moim zdaniem daje to inną perspektywę - niby utwory są te same, odnoszą się do tej samej rzeczywistości, ale jednak kobiecy sposób pojmowania świata jest inny, inna jest też wrażliwość" – wyjaśnił.

"Jest też tak, że ostatnio kobiety to są królowe buntu – nie tylko tu, ale i na całym świecie. W czasach, gdy Jacek działał to była raczej domena mężczyzn. Także w ten sposób opowiadamy świat, który się dzieje w tej chwili dookoła" – dodał.

W spektaklu wystąpią: Pamela Adamik, Bożena Bobrowska-Kropielnicka, Karolina Głąb, Oliwia Nazimek, Agnieszka Różańska i Marcin Januszkiewicz. Aktorom towarzyszy zespół muzyczny pod kierownictwem Jacka Skowrońskiego. Scenografię przygotowała Anna Tomczyńska.

"Jestem bardzo ciekaw, co będzie, kiedy na ten spektakl przyjdzie młode pokolenie, które nie zna twórczości Jacka Kaczmarskiego, nie zna też realiów, w których powstawały te teksty. Pokażemy wiele obrazów, które były inspiracją do poszczególnych piosenek właśnie po to, by trochę przybliżyć odbiorcy teksty. One przecież nie są łatwe" - powiedział Satanowski.

"Kanapka z człowiekiem" to utwór Jacka Kaczmarskiego inspirowany obrazem Bronisława Linkego. Spektakl Jerzego Satanowskiego otwiera w Teatrze Nowym "Sezon na Polskę".

Jacek Kaczmarski (1957-2004) był poetą, pieśniarzem, kompozytorem, autorem ok. 700 tekstów poetyckich, pięciu powieści i libretta opery. Wśród najbardziej znanych utworów wymieniane są m.in. "Mury", "Obława", "Źródło" i "Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego".

W 1994 r. Jerzy Satanowski i Jacek Kaczmarski zrealizowali w Nowym blues-operę "Kuglarze i wisielcy" na motywach "Człowieka śmiechu" Wiktora Hugo.